Architektura /

Stavba západočeské galerie od Kuba & Pilař architekti schválena

Plzeň - Stavbu nové budovy Západočeské galerie, jejíž náklady se zatím jen odhadují na půl miliardy korun, odsouhlasili dnes zastupitelé Plzeňského kraje. Moderní objekt postavený podle vítězného návrhu z architektonické soutěže by měl být hotový před rokem 2015. Kraj nyní bude hledat peníze na realizaci stavby, která bude jednou z jeho největších investic. Pokud se nepodaří získat dotaci z Evropské unie, stavět se nebude, řekl zastupitelům hejtmančin náměstek Ivo Grüner (ČSSD).

Česká tisková kancelář , 19. 1. 2010

O postavení nové budovy pro cenné sbírky krajem vlastněné galerie začala krajská reprezentace jednat v roce 2005. Myšlenku dřívějšího vedení kraje z ODS převzala i nyní vládnoucí ČSSD. O nutnosti postavení nového objektu pro galerii se nicméně hovoří od jejího vzniku v roce 1954.

"Budeme určitě žádat o dotaci ROP ve výzvě, která bude vyhlášena od 14. února do 15. května, chtěli bychom z ní získat alespoň 180 až 200 milionů korun," řekl Grüner. Doufá, že na stavbu finančně přispěje i Plzeň, neboť nová galerie bude sloužit ve velké míře Plzeňanům. Město se navíc uchází v roce 2015 o titul Evropské hlavní město kultury. Nová galerie by byla pro tuto snahu spolu s městem plánovanou stavbou nového divadla významným přínosem. "Pokud to půjde, budeme se snažit dosáhnout na stavbu galerie také na nějaké státní dotace, neboť to bude bezesporu stavba celostátního významu," doplnil Grüner.

Foto: eArch
Foto: eArch
vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti

V architektonické soutěži na novou budovu galerie odborná porota posuzovala 88 návrhů. "Podařilo se najít moderní, poctivý a dobrý dům pro galerii," uvedl v prosince místopředseda poroty Jiří Kotalík. Objekt, který bude stát na atraktivním místě U Zvonu v centru Plzně, má podobu pevného, tvarově čistého a jednoduchého domu. Uvnitř transparentního obalu budou čtyři na sobě postavené hranoly s jednotlivými provozy. Projekt počítá s přirozeným denním světlem, které do galerie bude dopadat shora, a nabízí i polyfunkční velkolepé prostory pro výstavy.

Podle radního pro kulturu Václava Koubíka by měly roční provozní náklady objektu dosáhnout zhruba tří milionů korun. Ředitel Západočeské galerie Roman Musil je s vítězným návrhem stavby spokojený. Podle něj je velmi dobře prostorově řešený, nabízí výborné podmínky pro stálou expozici i dočasné výstavy z cenných sbírek galerie. Poskytne také dobré zázemí - mimo jiné dostatečný prostor pro centrální depozitář, ateliéry pro výchovnou a vzdělávací činnost, restaurátorský ateliér, kavárnu a další prostory.

Lada Pešková sap

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři