Architektura / bytové domy

Stromový viladům Saitan

Dům je ukryt pod skořápkou, ve které jsou otvory, připomínající výhonky, listy, kořeny a hlízy. Nebo si v nich můžeme představovat mraky, plující nad stromy. Betonová socha, jejíž tvar vychází z přírody, se proměňuje v jeskyni: světlo a sluneční paprsky sem procházejí skrze koruny stromů.

EASTERN design office , 7. 11. 2012

V japonském Kjótu, v ulici jménem Nishioji-hachijo, stojí neuvěřitelný dům. Musíme k němu odbočit z hlavní ulice a vstoupit do skryté uličky, široké jen 4 metry. Tato stavba plní funkci kolektivního bytového domu o 11 bytech. Podařilo se zde zakrýt onen neosobní charakter drtivé většiny japonských segmentových bytových komplexů. V tomto případě byl totiž dům vytvořen tak, aby vypadal jako jedna veliká budova.

Myšlenka oken jako slunečních paprsků filtrovaných skrz stromy se vyvinula následujícími metodami: srovnané balkony klasické bytovky jsou zde skryty. Ne každá místnost má balkon. Strop jedné místnosti je zvýšený. Bytové jednotky jsou vyvýšeny o jeden metr nad zemí. Je rozdílná výška podlahy ve vstupu a v bytech. Střed povrchu stěn je zakřiven. Střed celé fasády je sochou. Přes povrch zahnuté stěny přechází zahnutá obtáčející se štěrbina. Výsledkem je tvar rostliny vyrůstající z kořenů.

Jelikož jsou křivkové otvory tvořeny v ohnuté stěně, je řezová plocha těchto otvorů také ohnutá. Toto pokřivení připomíná tvar rostlin a volný organický styl přírody. Vstup do domu je skrz kořeny, vyřezané v ose přední stěny. Zde se nalézá vnitřní cesta, typická pro Kyoto. Vnitřní cesta je úzká chodba, propojující ulice a pozemky.

V tomto projektu je vnitřní cesta spojena se zahradou klienta. Sám se stará o kolektivní dům. Zametání je jeho každodenní rutina. Stejně jako chystání květin ke vchodu nebo kropení cesty. Tak prožívá své roky penze. Tento pozemek kdysi patřil k paláci shihachijo, kde žil hlavní hrdina klasické japonské tragedie „Příběh Heike“, pojednávající o vzestupu a pádu klanu ve 12. Století. Tento starý smutný příběh místní stále opatrují a mezi sebou si jej vyprávějí.

Kolektivní dům, postavený na takovém historickém místě by neměl být vnímán jako obyčejný bytový dům. To bylo zřejmé, a proto se při navrhování objevila myšlenka na „nesmrtelný strom“. Proto byl navržen objekt, který nebude mít nejasný tvar stromu, spíše intenzivní a masivní formu s náznakem pohybu. Velikost pozemku je 16m×19m. Je to tedy příklad jak stavět nižší bytový dům v klidné ale husté lokalitě.

A co znamená jméno Saitan? Tan je barva chrámových bran, rumělka. Je to také barva světle červeného granitového kamene. Rumělka nestárne. Říká se, že je to posvátná barva, používaná na nádoby, luky a šípy k jejich posvěcení. Sai znamená variaci krásných barev, které dodávají na atraktivitě.

  • Ateliér: EASTERN design office
  • Země: Japonsko
  • Generální dodavatel: Minobe Construction Corporation
  • Město: Kjóto
  • Ulice, číslo: Nishioji-hachijo
  • Realizace: 2006
  • Užitná plocha: 557.70m2
  • Plocha pozemku: 301.82m2

Klíčová slova:

beton a architektura Japonsko

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři