Architektura / občanské stavby

Studio CHYBIK+KRIŠTOF zvítězilo spolu s Josefem Chybíkem v soutěži na multifunkční Horáckou halu v Jihlavě

Očekávaná stavba nové multifunkční Horácké arény v Jihlavě má svého vítěze. Ze šesti projektů předních českých architektonických studií byl odbornou porotou zvolen návrh autorů Chybík+Krištof a prof. Josefa Chybíka. Multifunkční Horácká aréna poskytne od roku 2023 zázemí pro pořádání kulturních i sportovních akcí krajského významu a nahradí ve funkci zastaralý stadion. Projekt se zaměří také na regeneraci zanedbaného veřejného prostoru v bezprostředním okolí. Stavět by se mělo začít na podzim roku 2021. Druhou cenu získalo studio Projektil architekti, třetí studio Sporadical. V porotě zasedli za nezávislé Petr Hrůša, Jakub Kynčl, Jitka Ressová a Petr Velička.

CHYBIK + KRISTOF , 4. 10. 2019

Projekt nové Horácké multifunkční arény navazuje na původní účel stavby, která od roku 1955 slouží především jako domácí stadion hokejového klubu. Cílem přestavby je vytvořit na hranici historického centra Jihlavy multifunkční prostor pro 5600 diváků, oživit přilehlé ulice i parky a otevřít se okolí novými funkcemi. Architekti proto pro budovu navrhli rozšíření o přídavné obchody, restauraci a služby, díky nimž stadion naváže přirozený vztah se zástavbou a stane se důležitým prostorem pro konání akcí ve městě i novým centrem čtvrti.

Autorský tým pro nový areál navrhl několik solitérních, v suterénu propojených objektů, které zajistí plynulé propojení sportovní plochy s ulicí či parkem a nabídnou celou řadu pobytových míst mezi a před domy samotnými. Zajistí tak jeho průchodnost a díky aktivnímu přízemí se zvýší atraktivita místa i interakce s areálem v běžném životě obyvatel. Zvýšený pohyb osob společně se sociální kontrolou přispějí ke zlepšení úrovně bezpečí v okolí. 

Foto: eArch

„Vybraný návrh akcentuje areál jako soubor samostatných objektů, které umožňují prostupnost územím a dávají zástavbě příjemné městské měřítko. Tím návrh například posiluje význam parku, který se vlévá mezi budovy a také vytváří různorodá veřejná prostranství, která svou podobou posilují městský charakter areálu jako místa pro život a napomáhají spoluvytvářet bezpečné prostředí,“uvedl radní David Beke, manažer výstavby Horácké multifunkční arény.

Zatímco fasáda Horácké multifunkční arény bude velmi uniformní a nadčasová, arénu budou tvořit dva vzájemně propojené světy sestávající z ochozů se vstupy a tribun kolem ledové plochy. Ochozy a chodby navrhli architekti v barvách klubu. Díky transparentnímu fasádnímu řešení se tak aréna při večerních zápasech Dukly rozzáří do tradiční žlutočervené. Barvy budou kontrastovat s jinak monochromaticky bílým interiérem ledové plochy a tmavým hledištěm i stropem. Tmavý interiér bude vhodný pro ko­nání dalších kulturních akcí v aréně.

Foto: eArch

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři