Architektura / občanské stavby

"Šuplíkový" projekt: Kežmarská chata

Projekt byl zpracován v rámci semestrálního zádání v ateliéru profesora Stempela a architekta Beneše na Fakultě architektury ČVUT. Při tvorbě projektu byl brán zřetel na soutěžní podmínky mezinárodní architektonické soutěže na novou podobu Kežmarské chaty.

Filip Hermann , 15. 12. 2014

Původní Kežmarská chata vyhořela v roce 1981. Nová Kežmarská chata je situována na místě původní chaty ve výšce 1615 m.n.m. na rozhraní Vysokých a Beliánských Tater. K chatě se nelze dostat autem a tak se chata zásobuje pomocí dobrovolníků, případně v zimě pomocí sněžného skůtru. Chata není připojena k elektrické síti, ale je k ní zavedeno vodovodní potrubí. Chata musí být soběstačná a ekologická, aby co nejméně zasáhla prostředí Tater. Z tohoto důvodu je téměř celý suterén zaplněn technickými místnostmi, ve kterých je čistička odpadních vody, generátory elektrické energie, akumulátory či zásobníky vody.

Tvar nové horské chaty má tvar kvádru se stranami v poměru 3:3:4, který vyšel ze dvou podmínek. Za prvé, aby budova měla co nejmenší poměr mezi povrchem a objemem a za druhé, aby většina pokojů byla orientována na jih. Polozapuštěné přízemí obsahuje veškeré technické místnosti a hlavní vstup. V druhém patře je terasa, restaurace s výhledem do tří světových stran a kuchyně. Třetí a čtvrté patro obsahuje pokoje pro hosty a personál.

Výrazným prvkem budovy je zapuštění restaurace a hlavního vchodu dovnitř chaty, díky čemuž je chata v létě chráněna před tepelnými zisky. V místě zapuštění je použit dřevěný obklad, který je díky zapuštění chráněn před deštěm, jinak je fasáda kromě jižní fasády tvořena falcovanými tizanzinkovými plechy. Na jižní fasádě jsou použity fotovoltaické články pro výrobu elektrické energie. Mírný sklon střechy vychází z horských chat v Alpských oblastech. Sníh se na střeše mírného sklonu drží po celou zimu a slouží zároveň jako tepelná izolace. Na jaře se sníh odklidí, případně sám odtaje. Nehrozí tak navíc nebezpečné náhlé sesunutí sněhu. V Tatrách může ležet až dva metry sněhu, z tohoto důvody jsou všechny netechnické místnosti umístěny až prvním patře.

Přízemí chaty je z prefabrikovaného železobetonu. Zbytek chaty je z prefabrikované dřevěné rámové konstrukce se sloupky v modulu 625 mm. V tomto modulu jsou i falcované pásy plechu, okna a solární panely na jižní fasádě.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři