Architektura / občanské stavby

Tadao Ando zasadil monumentálního Buddhu doprostřed levandulového pole

Pritzkerovou cenou ověnčený japonský architekt a urbanista Tadao Ando navrhl v roce 2015 spektakulární část parku hřbitova Makomanai Takino Cemetery na ostrově Hokkaido. Kamenná socha Buddhy se majestátně tyčí přímo ze středu levandulového kruhového pole. Sezónní proměny zbarvení levandule přirozeně dokreslují harmonické splynutí s okolní krajinou.

EARCH.CZ , 19. 3. 2018

„Cílem projektu bylo postavit modlitebnu, která by pozdvihla půvab Buddhy vytesaného před 15 lety z kamene. Parcela se rozkládá na 180 hektarech lehce svažující se úrodné půdy, jež je součástí hřbitova. Socha má 13,5 metru a váží 1500 tun. Je vyrobená z pečlivě vybraného pevného kamene. Doteď stála socha Buddhy osamoceně v poli, což vzbuzovalo dojem neklidu. Klient chtěl návštěvníkům poskytnout klidnější rozjímání v blízkosti Buddhy,“ vysvětluje autor realizace Tadao Ando ve své eseji pro italský DOMUS Magazine. 

 

buddhaFoto: EARCH

 

Orámováním Buddhy svažitým levandulovým lánem vznikl spektakulární polootevřený chrám se silně duchovním rozměrem. Intimní prostor zastřešuje sochu po ramena, hlava Buddhy zůstává viditelná a vzbuzuje pozornost i z dálky. Kolem středu se rozprostírá 150 000 rostlin levandule. Ráz krajiny se tak mění podle sezóny – od jarní zelené přes letní fialovou až po bílou v průběhu zimy. „Zvenku není možné vidět celé tělo sochy. V zimě se na její hlavě drží sníh. Tvořivost podněcuje právě to, co zůstává skryto,“ uvádí Ando.

 

buddhaFoto: EARCH

 

Do svatyně Buddhovy hory se vstupuje 40metrovým tunelem. Přítmí uvnitř koridoru z betonových oblouků zdůrazňuje spirituální atmosféru místa. Po vstupu do centrální rotundy zalité světlem se pohled okamžitě upírá nahoru směrem k obrovské soše. Zážitek ještě umocňuje obloha obklopující Buddhovu hlavu jako svatozář. Vstup do chrámu předznamenává vodní zahrada s klidnou hladinou ohraničená vysokou betonovou zdí.

V realizaci je možné jasně identifikovat typické znaky Andovy tvorby. Mezi ně patří například využití pohledového betonu, čistě geometrická konstrukce, hra se světlem v polootevřeném prostoru nebo souznění člověka s přírodou prostřednictvím architektury.

 

buddhaFoto: EARCH

 

 

buddhaFoto: EARCH

 

  • Autoři: Tadao Ando
  • Země: Japonsko
  • Město: Sapporo
  • Realizace: 2015
  • Plocha pozemku: 1 800 000.00m2

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři