Architektura / rodinné domy

Tři v jednom. Rodinný dům Hatley vychází z hospodářských staveb kanadského venkova

Na jedné z náhorních plošin kanadské provincie Québec vznikl před dvěma lety neobvyklý dům podle návrhu domácího studia Pelletier de Fontenay ve spolupráci s architektem Françoisem Abbottem. Tvoří ho hned tři identicky tvarované objekty, které svými principy odráží tradici stavení charakteristických pro tento region.

Tereza Staňková , 3. 2. 2020

Při návrhu rodinného domu Hatley v rurální části kanadské provincie Québec byly pro architekty velkou inspirací stodoly, farmy a jiné hospodářské stavby, které se nacházejí v této krásné krajině. Architekti se zaměřili na konkrétní prvky typické pro tato stavení, které se pak pokusili reinterpretovat abstraktní cestou.

Dům tvoří trojice identicky tvarovaných objektů různé velikosti a orientace, které jsou vzájemně propojeny svými stěnami – ovšem bez toho, aniž by se protínaly. Objekty přitom definuje hned několik klíčových prvků: archetypální tvar domu se sedlovou střechou, dřevěný plášť pokrývající všechny fasády, velká okna a plechová střecha. Díky tomu se architektům podařilo jednotlivé části sjednotit do kompaktního a vizuálně sceleného řešení. 

Foto: eArch

Název domu Hatley odkazuje na stejnojmennou obec v jižní části Québecu. Dům se skládá celkem ze tří křídel: centrálního společného křídla, hlavního křídla a křídla pro hosty. Interiéry všech tří křídel nabízejí velkorysý prostor otevřený do krovu sahající do výšky až 8 metrů. Dvě menší křídla disponují také dřevem obložené mezaniny nacházející se nad samotnými ložnicemi. 

Foto: eArch

Dostatečný přístup slunečního světla do vnitřních vysokých prostorů zajišťují jednak velká okna a posuvné prosklené dveře, ale také střešní okna umístěná vždy nad převýšenými prostory. Autoři také dbali na vhodné umístění oken, tak aby nabízely co nejlepší výhledy do krajiny.

Foto: eArch

Foto: eArch

  • Ateliér: Pelletier de Fontenay
  • Země: Kanada
  • Město: Hatley
  • Datum projektu: 2016
  • Realizace: 2018
  • Spolupráce:  François Abbott

Klíčová slova:

Kanada stodola venkov

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři