Architektura / veřejný prostor a urbanismus

Územní plán městské regenerace Ciudad Juarez, Mexico

Město Ciudad Juárez, které má 1,5 milionu obyvatel, leží na americko-mexické hranici a společně s El Pasem v Texasu tvoří jednu z největších dvounárodních metropolitních oblastí na světě. Jeho nový územní plán městské regenerace, který je podpořen místní i federální vládou, je dobrým příkladem, který může být inspirací regionálním úřadům, jak s pomocí urbanistů a architektů a mezioborové spolupráce dalších odborníků lze řešit problematické lokality s vysokou mírou delikvence, nezaměstnanosti a sociálního vyloučení.

Kristýna Šilhánová , 16. 12. 2013

Zvýšené násilí v Ciudad Juárez, které je výsledkem jeho strategické polohy v obchodu s drogami a zbraněmi, mělo jen v roce 2008 za následek 3000 vražd, čímž se město stalo jedním z nejnebezpečnějších na světě. Federální vláda proto zahájila program s názvem "Jsme všichni Juárez", jehož cílem je radikálně zlepšit sociální, ekonomické a materiální podmínky ve městě. Územní plán pro severozápadní část Ciudad Juárez je jedním z projektů zaměřených na vznik a revitalizaci veřejných prostorů. Nově vzniklá centra a v nich umístěné aktivity by měla zmírnit delikvenci mladistvých, snížit ekologická rizika a posílit komunitní sítě.

Návrh je zaměřen na podporu sociálního začleňování a vytváření míst pro ekonomické, kulturní, vzdělávací a rekreační aktivity a byl vypracován na základě participačních workshopů, které se konaly s místní komunitou v Ciudad Juárez a přepracován do architektonického návrhu. K podobě budoucího návrhu se průběžně vyjadřovalo více než 75 komunitních pracovníků oblasti a část samotných obyvatel.

Výsledkem je návrh přeměny dvou stávajících retenčních vodních nádrží na nové veřejné prostory, které zároveň zabrání riziku povodní z přívalů dešťové vody. Tyto prostory zahrnují zemědělské terasy, dílny, komerční pozemky, dětská hřiště, sportoviště, skate park a byty, které přispějí k aktivaci a vytvoření soudržnější komunity, stejně jako k posílení místní ekonomiky. Součástí je také využití přírodních zdrojů pro produkci lokálních potravin. Tento prostor poskytne komunitě větší autonomii a lepší environmentální, sociální a ekonomické podmínky pro tuto část Ciudad Juárez.

Projekt byl oceněn v soutěži Holcim Awards.Další informace o Holcim Awards najdete ZDE, nebo na Facebooku.Přihlásit svůj projekt do soutěže můžete na stránkách Holcim Awards.

  • Autoři: José Castillo
  • Země: Mexiko
  • Město: Ciudad Juaréz
  • Datum projektu: 2010

Klíčová slova:

Mexiko Holcim Awards územní plán

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři