Architektura /

Živé střechy - plástve zeleně

Mexičtí architekti, jak už jme již několikrát ukázali, umí překvapit především svým živým vztahem k zeleni. Studio Taller 13 v projektu Živých střech (Techos vivos) přichází s osvěživou myšlenkou, jak navrátit zeleň do velkoměst. Modulární systém “zpřírodňování” a oživení sřešních teras je způsobem praktickým, rychlým a snadno přístupným. V podstatě jde o promyšlenou skládačku pláství, nikoli však plných medu, nýbrž rozmanité flóry. Druhým přiloženým projektem je ekologicky pojaté poradenské centrum Sefaradi.

Taller 13 , 1. 11. 2010

 

Foto: eArch
 
Foto: eArch
 
Foto: eArch
 
Foto: eArch
 
Foto: eArch

Za bratrský projekt Živých střech můžeme pokládat další návrh studia Tallerna 13, totiž Poradenské centrum Sefaradi. Cíl je obdobný. Zaměřuje se na využití budovy nejen jako obytného objektu, ale také jako plodnice zeleně. Význam projektu spočívá jak v rozvoji strategie zelené architektury, tak i v soukromé sféře pěstování vlastních plodin.

Poradenské centrum Sefaradi

Cílem této akademie je propojit práci studentů s nadací, biology a zahradnickými specialisty za podpory multidisciplinárního týmu v průběhu celého procesu. Prostřednictvím tohoto projektu dochází k podpoře integrovaného procesu, který zahrnuje systematické vzdělávání, ekologii, živé kultury a snaží se studenty motivovat k produkci ekologických potravin, k tvorbě různých typů kompostu jako hnojivo. Snahou je zabránit používání takových materiálů, jako je polystyren, plasty, a aby docházelo k recyklaci odpadů jako jsou knihy, papír a biologicky rozložitelné obaly, tzv.“nulový odpad”. Cílem je zapojit nejen místní komunitu, ale dále rozšiřovat myšlenky, nápady a aktivity, aby docházelo k procesu vzájemného učení a porozumění všech členů.

Více se dozvíte v obrazové příloze schémat a na stránkách ateliéru Taller 13: www.techosvivos.com

Foto: eArch
 
Foto: eArch
 
Foto: eArch
 
Foto: eArch
 
Foto: eArch
 

Ateliér Taller 13 tvoří mimojiné:

Architekt Elias Cattan Architekt David Mandujano Architekt Carlos Ruiz Galindo

Přeložila Martina Bravená

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři