Architektura /

Pohotovost - Emergency | Fakultní nemocnice Hradec Králové

V budově Pohotovost – Emergency se dále rozvíjejí principy známé z již dříve realizovaných staveb v komplexu funkčního monobloku, především z Pavilonu interních oborů, a to je maximální snaha osy investor a uživatelé – architekt a generální projektant – generální dodavatel stavby o humanizaci a detailně diskutovanou funkčnost celého sofi stikovaného provozu.

EARCH.CZ , 19. 11. 2008

SERIÁL POHOTOVOST FAKULTNÍ NEMOCNICE HK připravili Julius Macháček a Michal Janata 1 Pohotovost - Emergency | Fakultní nemocnice Hradec Králové    autorská zpráva 2 Užší soutěž na okresní nemocnici v Hradci Králové roku 1925    text Jakub Potůček 3 Stavební část je dnes minoritou    rozhovor s architekty Janem Topinkou a Michalem Juhou 4 Konstrukce a stavební řešení    soutěžní varianta 1 5 Kdo umí nemocnice, umí všechno    kulatý stůl – o projektu | Danica Havlíková, Blanka Handrychová, Roman Repa / DOMY 6 Koncentrace funkcí prospívá lékařům i pacientům    kulatý stůl – o provozu | Mudr. Petr Tilšer, náměstek ředitele FN Hradec Králové, Mudr. Michal Hudík, primář ambulantních provozů, Mudr. Jaromír Kočí, vedoucí lékař chirurgické kliniky, Ing. arch. Karel Fořtl, CSc. / ČVUT Praha 7 Pavilon pohotovosti a heliport hradecké fakultní nemocnice    text Jakub Potůček 8 Spasení těl    text Stanislav Komárek

Urbanismus

Urbanismus celé centrální části nové části Fakultní nemocnice Hradec Králové vychází z konceptu vzešlého z architektonické soutěže v roce 1999. Pavilon Pohotovost – Emergency je završením celého komplexu staveb, které vznikaly v minulých letech, a zároveň dokončením celého zmíněného urbanistického konceptu, který mimo jiné uspořádal daný prostor a rozdělil jeho provoz na rušnější část s příjezdy a kapacitním parkovištěm a klidovější parkovou část.

Pro budovu Pohotovost – Emergency byla dána významná lokalizace ve spojnici pomyslných os chirurgického pavilonu akad. Bedrny a Pavilonu interních oborů. S těmito budovami tvoří nový pavilon integrovaný celek – „funkční monoblok akutní medicíny FNHK“.

Orientace, architektura i hmotové uspořádání reflektují důležitost pavilonu pro akutní záchranu lidských životů.

Navrhované dopravní řešení vychází jak ze současného stavu vjezdu do areálu FNHK a ze současné organizace vnitroareálové dopravy, tak z plánovaného dopravního řešení před prostorem nemocnice.

Součástí stavby je přistávací plocha pro helikoptéry záchranné služby, jejíž těleso vytváří zároveň i jasný orientační bod a výtvarnou dominantu. Nástupní prostor je zastřešen, objekt nesoucí zastřešení v sobě spojuje také funkce kolárny a jakéhosi paravánu odstiňujícího přilehlou stávající trafostanici od hlavních nástupních cest do společné vstupní haly.

Koncepce

Funkční určení objektu netvoří už svojí podstatou příliš optimistické prostředí. Bolest a zármutek jsou všudypřítomné.

Úkolem a snahou architektů bylo tyto pocity, alespoň v rámci možností, potlačit a zmírnit. Základní zvolený motiv grafické a barevné identifikace objektu je rozkvetlá louka. Nový pavilon Pohotovost – Emergency je přímo napojen na společnou vstupní halu objektů interny a stávající chirurgie ze strany tzv. akutního a ambulantního vstupu. Druhé propojení s pavilonem akad. Bedrny je situováno do centra dispozice, jedná se o spojení pro akutní a emergentní provoz s návazností provozů a je navrženo jako spojovací krček ve všech třech funkčních podlažích nového pavilonu. Objekt je pětipodlažní. 1. podzemní podlaží je navrženo jenom jako částečné a provozně navazuje na zásobovací dvůr a technické prostory Pavilonu interních oborů. V přízemí je provoz akutního a emergentního příjmu pacientů. Akutní příjem začíná v návaznosti na společnou vstupní halu čekárnou pacientů a pokračuje pultem informací a identifikace a traktem univerzálních a flexibilních vyšetřoven nebo vyšetřovacích boxů. Emergentní příjem je situován jakoby v protisměru na protilehlé straně budovy. Začíná halou sanitek pro krytý transport pacientů v ohrožení života a na tu hned navazuje nukleus tohoto provozu, emergentní sál se třemi lůžky a technologickou rezervou pro další dvě lůžka. Medicínské i servisní místnosti uprostřed dispozice jsou využívány pro oba toky pacientů, mají přehlednou orientaci a bezproblémově navazují jak na komunikační vertikálu pro spojení s provozy ve vyšších podlažích, tak na pavilony interny a chirurgie. Ve 2. a 3. nadzemním podlaží jsou umístěny identické jednotky pro intenzivní péči, které jsou funkčně diferencovány pouze přístrojovým vybavením. Provozní schéma jednotek je osově téměř symetrické a centrální a vychází z osvědčených a léty prověřených schémat obdobných provozů. 4. nadzemní podlaží je věnováno strojovnám a jiným nezbytným technickým provozům a je pouze nad částí půdorysu.

Střecha strojoven je navržena jako přistávací plocha pro helikoptéry. Heliport je řešen v souladu s požadavky předpisu MDS ČR L 14H.

Jan Topinka, Michal Juha / DOMY

Pohotovost - Emergency | Fakultní nemocnice v Hradci Králové

KLIENT Fakultní nemocnice Hradec Králové

AUTOŘI Ing. arch. Jan Topinka, Ing. arch. Michal Juha / DOMY, architektonický a projektový ateliér, spol. s r.o.

SPOLUPRÁCE Ing. arch. Jan Trávníček, Mgr. František Huber

AUTOR INTERIERU Ing. arch. Jan Topinka

GENERÁLNÍ PROJEKTANT DOMY, architektonický a projektový ateliér, spol. s r.o. HIP Ing. Danica Havlíková

HLAVNÍ PROJEKTANT ing. Blanka Handrychová

STAVEBNÍ ŘEŠENÍ Ing. Roman Repa, Ing. Roman Jarosil

GENERÁLNÍ DODAVATEL Geosan Group a.s., závod Kolín

KAPACITY 3 akutní vyšetřovny a 5 aspektačních boxů, 2 zákrokové operační sály, 8 expektačních lůžek, „crash room“ s kapacitou 5 míst, 24 intenzivních lůžek (ve dvou jednotkách)

NEINVESTIČNÍ NÁKLADY 10 mil. Kč vč. DPH

INVESTIČNÍ NÁKLADY 261 mil. Kč vč. DPH

REALIZACE architektonická soutěž 07/1999, realizační dokumentace 2006, realizace 05/2008

jižní pohled / východní pohled / půdorys 1.NP půdorys 1.PP / podélný řez / příčný řez

DOMY, SPOL. S R.O. ARCHITEKTONICKÝ A INŽENÝRSKÝ ATELIÉR

Ing. arch. Jan Topinka, Ing. arch. Michal Juha / DOMY

Ateliér byl založen v r. 1991. Společníci ateliéru jsou autorizovanými osobami České komory architektů a České komory autorizovaných inženýrů a techniků. Pracovníci ateliéru DOMY mluví plynně německy a anglicky.

Ateliér se zabývá celým spektrem architektonické, designové, projektové a inženýrské činnosti. Hlavní odborností ateliéru jsou občanské, zdravotnické a lázeňské stavby, které vyžadují zvláštní zřetel na propojení složitých moderních technologií a specializovaných profesionálních nároků s vysokými požadavky na užitnou hodnotu a ergonomii, design a příjemné prostředí pro život a práci.

Hlavní činnosti ateliéru

1/ Architektonické návrhy staveb, interiérů, design 2/ Koncepční řešení areálů 3/ Komplexní projektové zpracování zakázky na vysoké technické i výtvarné úrovni od studií až po spolupráci na montážní a výrobní dokumentaci, včetně odborného dohledu při realizaci 4/ Komplexní servis při výběru stavebních konstrukcí a materiálů 5/ Projekt management 6/ Inženýrská činnost 7/ Zpracování investičních záměrů jako podkladu pro zajištění financování projektů 8/ Prezentace projektů v celém spektru médií a formátů 9/ Grafika, orientační systémy 10/ Konzultační a poradenské služby, expertizní stanoviska 11/ Spolupráce s MZ ČR na standardech zdravotnických zařízení

Personální struktura ateliéru

Celkem 15 stálých spolupracovníků, 7 architektů (z toho 3 autorizovaní), 5 stavebních inženýrů (z toho 4 autorizovaní), 3 pracovníci pro administrativní a technické zabezpečení. Pro další oblasti činností má ateliér vytvořenou stálou síť kooperantů v profesích statika, speciální profese, požární ochrana, stavební fyzika, komunikace. Síť trvale kooperujících spolupracovníků představuje dalších cca 50 osob.

Projektový ateliér DOMY, s.r.o. vypracoval po dobu své patnáctileté existence projektovou dokumentaci pro stavby v úhrnném nákladu přes 15 miliard korun.

Psáno pro časopis Architekt 10|2008

Humanizace zdravotnických staveb | Pohotovost – Emergency fakultní nemocnice Hradec Králové | Dostavba výzkumných laboratoří CEM IKEM Praha | Revitalizace pivovaru 2100, Broumov | Přestavba pivovaru na rezidenční areál, Dobříš | Univerzitní centrum, Zlín | Nové sídlo ÚOHS, Brno | Rozhovor s brněnským architektem Zdeňkem Fránkem | Velké pražské Benátky, Karlín, Libeň, Palmovka | Poprvé v New Yorku | Kunststadt Olmütz / rozhovor s Miroslavem Urbanem nad návrhem města kurátorů | Zelená architektura / green architecture / GJF Praha | Jiné domy 007 / GJF Praha | Od snu k realizaci / k 80. výročí brněnského výstaviště | Extra – Muros: okouzlení architekturou | Olomoucké dny architektury a stavebnictví | Šumná a bezbranná 2003–2009 | Za architektem Martinem Roubíkem | Teoretická pevnost Colina Rowea dobytá lstí recenzenta | Architekt a podnikatel František Kavalír | Komunikující architektura

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři