design /

DIY design

Na internetu lze najít spoustu nápadů, jak si vytvořit vlastní DIY (do it yourself) designové prvky do domácnosti. Od dekorací až po celé soubory nábytku. Za málo peněz a hlavně s pocitem kreativity, i když následujíce postup, který vymyslel někdo jiný.

Šimon Kos , 22. 10. 2013

Sami někteří designeři se ve svých projektech čas od času orientují na „pouhou“ inspiraci koncového uživatele a zveřejňují návody. Většinou se týká jejich nápad recyklace a znovuvyužití - ať už věcí, které jsou od okamžiku svého vzniku určeny k tomu stát se odpadem (kartony, ve kterých nám dodávají nábytek), nebo věcí denní potřeby, které se používáním znehodnotí pro jejich původní účel. Jindy je cílem nabídnout návod, jak vyrobit z neobvyklého materiálu levně něco hezkého.

Noční stolek NIT

Newyorský designer Adrian Candela například na svých stránkách zveřejnil návod na noční stolek z kartonů IKEA. Poté, co se přestěhoval a pořídil si nový nábytek, zbylo mu značné množství tohoto materiálu. Návod není nijak složitý a výsledek je velmi efektní. Samotná grafická úprava návodu pak je velmi podobná té, na kterou jsme zvyklí při sestavování nábytku z obchodu IKEA.

Beton u vás doma

Z široké škály serverů s DIY návody vybíráme pro inspiraci homemade-modern.com, který je velmi přehledný a navíc je i design nábytku a dekorací, které si můžete vyrobit, velmi moderní. Překvapivým je časté využití betonové směsi, která se dá pořídit nepříliš draze a možnosti, k čemu ji použít, alespoň podle názorů provozovatelů stránky homemade-modern.com, jsou velice rozličné. Od sedátka jednoduché stoličky, betonového květináče až po vázu či stínítko lampy.

Největší výhodou DIY designu je jeho relativně nízká cena a především pocit z odvedené práce, osobní vztah k výsledku a v neposlední řadě také znovuvyužití věcí, které bychom jinak vyhodili. Když už existuje zelená architektura, jejíž přínos udržitelnému rozvoji je v poslední době velkým fenoménem, jaká další existuje alternativa zeleného designu?

Klíčová slova:

užitý design Šimon Kos

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři