design /

Oděvní designérka Miroslava Horká spojuje návrhářské řemeslo se stavebním materiálem

Česká návrhářka Miroslava Horká, ve spolupráci se studiem Gravelli představí v rámci letošního Mercedes Benz Prague Fashion Weekend 2013 nezvyklou kolekci, jejíž prvky, ale i celé nositelné a funkční pánské modely jsou tvořeny z betonu. Tento, v naši zemi unikátní, projekt, jehož součástí je i velmi specifická a na míru organizovaná show, ponese i trefný název He Froze. Ta se uskuteční v neděli 22. září v 19.00 v Pařížské ulici v Praze. Designérka Miroslava Horká uvede kolekci na sezónu jaro/léto 2014 poprvé pod vlasní značkou, která nese název MIRKA HORKA.

Olga Vrbíková , 10. 9. 2013

Stejně jako interiéroví designéři klade při práci s tímto, v současné době vyhledávaným materiálem, důraz právě na jeho vlastnosti i strukturu. Ty jsou v tomto oděvním zpracování zásadními jevy. Spoluautoři tak v letní kolekci využívají především typické chladivé vlastnosti betonu. Na základě praxe v oboru produktového a oděvního designu se rozhodli v rámci spolupráce na český trh uvést nejen oblečení, ale také módní doplňky pro muže v podobě chladivé letní obuvi, gentlemanských holí nebo třeba betonových vizitek. Stejně tak bude Miroslava Horká debutovat i s pánskými šperky a připravuje minisérií manžetových knoflíků z betonu.

Kolekci bude zanedlouho tvořit šestnáct pánských modelů, které jsou navrženy v jednoduchých nositelných líniích. Všechny oděvy jsou zpracované standardním krejčovským postupem za použití textílie, kterou je kvalitní přírodní len, jenž se v dílně studia následně zapracovává s betonem. Spojení těchto dvou materiálů autoři zajišťují mokrou technikou namáčení nebo natírání. V koncepci nápadu designérka od počátku vychází z urbanismu a v myšlenkách do oděvů přenáší a reflektuje člověka ovlivněného životem ve městě a zároveň město deformované člověkem žijícím uvnitř.

Spojení oděvního designu a práce s betonem autorku napadlo asi před půl rokem díky expozici v pražském Centru pro současný design v Holešovicích, kde se poprvé setkala s výrobky studia Gravelli. „Nejvíce mě oslovil nápad svítícího betonu a svítící němý sluha, kterého jsem chtěla využít pro vystavovaní své vlastní práce“, upřesňuje návrhářka. „Designéři studia Gravelli a držitelé ocenění Nápad roku 2013 jsou specialisté na práci s pohledovým betonem“, dodává. Svými návrhy a realizacemi se jeho členové snaží vyzdvihovat přednosti tohoto materiálu a ukázat, že beton nabízí širší možnost využití, než jen při stavbě základů budov. Důkazem toho jsou architektonické prvky jako betonová umyvadla, barové pulty, reproduktory, stoly nebo osvětlení. Spojením unikátní výrobní technologie a nezkrotné touhy posunovat hranice vzniká také módní kolekce z betonu s doprovodnou edicí betonových šperků.

Atmosféru spojení stavebního materiálů a oděvního designu pomáhá dotvářet vyhledávaný kreativec, choreograf, art-direktor, performer a držitel řady ocenění Yemi A.D., který spolupracuje s hvězdami světového formátu nejen z hudebního světa. Mezi jeho klienty patří například Kanye West nebo Adidas. Na prezentacích kolekce He Froze se bude podílet v choreografi, scénografi, ale i hudební produkcí z právě vydaného debutového EP Equals.

Miroslava Horká je Top Styl Designérkou roku 2011. V současné době žije v Praze a věnuje se navrhování a realizaci pánských kolekcí pod svým vlasním jménem - značkou MIRKA HORKA. Její předposlední kolekce nesoucí název “Negativ” se před rokem posunula až do finále soutěže START-UP, právě v rámci Prague Fashion Weekend 2012. Ve stejném období návrhářka s kolekcí navštívila také Dreft Fashion Week a Designblok Premier Fashion Week. S kolekcí “Duše na oko”, původně magisterskou prací z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, vloni navíc vyhrála letní soutěž New Fashion Contest. Společně se Štěpánem Růžičkou byla Miroslava Horká letos v dubnu zařazena do selekce kurátorského výběru soutěže Shooting Fashion Stars, pro nějž společně připravili členitou a velmi působivou zimní kolekci, pojmenovanou “Žít tebou”. Tato poslední kolekce, inspirovaná dramatem Racek od A.P. Čechova, evokovala četné pozitivní reakce u odborníků i novinářů, ale i klientů, jež měli možnost se s jednotlivými modely a detailními prvky kolekce přiblížit prostřednictvím její vlastní fashion instalace v Debut Gallery na Malém náměstí v Praze.

Doufejme, že projekt v rámci pražského týdne módy získá přes svůj experimentální charakter, třeba i mezinárodní podporu a prostor předvést zahraničním kolegům z designérské branže a žurnalistům další, technicky atraktivní, projekt z dílen šikovných českých designérů. Všechny modely by měly být nositelné a na jaře roku 2014 zařazeny také do prodeje. O jejich umístění se dozvíme na stránkách designérky www.mirkahorka.com.

  • Autoři: Miroslava Horká
  • Země: Česká republika (Česko)
  • Město: Praha
  • Realizace: 2013

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři