design /

Putování obří Ryby po jihu Čech

Předvánoční trochu "kapřího" designu z jihu Čech Vám přináší dnešní článek, který představuje další typické dílo z tvorby Alexandry Koláčkové.

Alexandra Koláčková , 23. 12. 2014

V ulicích Českých Budějovic skončila sochařská výstava Umění ve městě 2014. Letos již po sedmé ji organizoval ve spolupráci s budějovickým magistrátem její ideový otec kurátor a sochař Michal Trpák. Sochy deseti výtvarníků se staly na čtyři měsíce atraktivní součástí centra města.

Náš Atelier vystavil na náměstí Přemysla Otakara II. plastiku obří hračky ryby „ Big Toy Fish, která je zároveň i hravou fontánou. Cituji a podepisuji se pod slova kurátora a kolegy Michala Trpáka:

„Exteriéry města skýtají mnoho možností, jak dané dílo instalovat a rozvést vzájemný dialog mezi sochou a místem. Dostat sochu z ateliéru do veřejného prostoru je pro každého výtvarníka velice vzrušující a zajímavé.“

My jsme naší „vodní“ plastikou chtěli demonstrovat v praxi úžasný městotvorný učinek spojení umění a vody ve veřejném prostoru, který se nám zdá v českém prostředí stále ještě nedoceněný. Potvrzením našeho záměru byl i ohlas veřejností a vítězství v Anketě čtenářů i Dnesu o nejoblíbenější plastiku letošního ročníku.

Během výstavy si prohlédlo a osahalo plastiku nejen velké množství “hravých“ kolemjdoucích, ale objevili se i potenciální zájemci o tento nebo podobný projekt z jiných měst.

Po skončení výstavy jsme řešili nerudovské Kam s ní? Nejlepším řešením se nakonec ukázalo umístění plastiky v hojně navštěvované lokalitě přístavu na Lipně nad Vltavou, kde by mohla zakotvit natrvalo. Strategické prázdné místo na vyvýšeném prostranství ve vjezdu do maríny se jevilo jako ideální.

Plastika ryby se tedy vydala z Budějovic na Lipno a dnes je již součástí panoramatu lipenského přístavu a cílem návštěvníků. Na jaře příštího roku s prvním teplým dnem ožije svým typickým vodním vodotryskem.

Klíčová slova:

Alexandra Koláčková

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři