design / produkty

UMPRUM má nové Technologické centrum vybavené špičkovou technikou

Nové technologické centrum UMPRUM s osvětlením značky Zumtobel Foto: Peter Fabo

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze nedávno otevřela nové Technologické centrum. Po deseti letech příprav a stavebních prací má UMPRUM novou budovu, které nechybí prostory pro teoretickou výuku, výstavy, společenské akce či konference. A uvnitř září svítidla značky Zumtobel.

ZG Lighting , 2. 2. 2022 / Advertorial

Sto let. Téměř tak dlouhou dobu trpěla UMPRUM nedostatkem prostoru pro adekvátní výuku Zdá se to neskutečné, ale je to tak. Čekání na nové prostory je však konec. „Výstavbu nového objektu, který by měl lepší prostorové parametry než historická budova v centru města, se pokoušel už kolem roku 1930 iniciovat architekt Pavel Janák. Podmínky pro výuku se dále zhoršily v 90. letech, kdy škola v důsledku restitucí přišla o většinu externích dílen. Jediným východiskem z této situace bylo získání nové budovy, do níž se přestěhovalo dílenské zázemí a případně také část ateliérů,“ vysvětluje historické souvislosti rektor UMPRUM prof. Jindřich Vybíral.

Rozhodující krok k současnému řešení škola podnikla v roce 2012, kdy se uvolnily prostory základní školy v Mikulandské ulici. Tehdejší rektor, architekt prof. Jindřich Smetana, prázdnou budovu pro UMPRUM získal a opatřil rovněž prostředky k její rekonstrukci. Architektonickým návrhem byl pověřen profesor UMPRUM Ivan Kroupa společně s Janou Moravcovou a Tomášem Zemkem. Tímto týmem navržená budova zapadá do okolní zástavby, ale zároveň poskytuje kompletní a zcela současné technologické zázemí pro vyučování většiny disciplín.

Jednou z důležitých součástí vnitřního vybavení nové budovy UMPRUM se stalo také osvětlení. O něj se postarala společnost Zumtobel. „K průmyslovému designu má Zumtobel Group velmi blízko, a proto je pro nás velkým vyznamenáním, že jsme mohli dodat naše řešení osvětlení právě Technologickému centru UMPRUM, které je v mnoha ohledech unikátním projektem. Dodaná svítidla PERLUCE představují spojení inovací a špičkového, vysoce variabilního designu pro osvětlení průmyslových a kancelářských prostor. Věřím, že díky kvalitnímu osvětlení přispěje společnost Zumtobel Group k tvůrčí atmosféře, ve které studenti UMPRUM vymyslí mnoho nových, špičkových produktů,“ říká Jan Vacek, výkonný ředitel ZG Lighting Czech Republic s.r.o., české pobočky nadnárodní společnosti Zumtobel Group.

Základem řešení osvětlení Technologického centra UMPRUM je řada svítidel PERLUCE. Tato linie svítidel od společnosti Zumtobel byla vyvinutá ve spolupráci s designéry prestižní německé společnosti Studio Ambrozus, takže představují nejen technologickou, ale i designovou špičku.

Foto: Řada svítidel PERLUCE představuje technologickou a designovou špičku

Svítidla PERLUCE, určená k zavěšení nebo přisazené montáži na stropy i stěny, existují v kruhové, čtvercové a liniové variantě. Tato moderní LED svítidla s vysokou kvalitou světla, možností výběru teploty chromatičnosti 3000–6500K a dlouhou životností jsou vybavena špičkovou optikou typu LRO. Tato optika svojí mikropyramidální strukturou zajišťuje rovnoměrné rozptýlení světla, které potom působí velmi přirozeně a nikoho neoslňuje. Třída ochrany IP50 umožňuje umístit svítidla PERLUCE rovněž do prašného prostředí, což byl jeden z požadavků dílen Technologického centra UMPRUM.

Ve většině prostor Technologického centra UMPRUM jsou svítidla PERLUCE řízena centrální řídícím systémem LITENET od společnosti Zumtobel, a to přesně podle požadavků uživatelů a automaticky dle intenzity denního osvětlení. Stmívatelná svítidla jsou díky tomu šetrnější k očím studentů a snižují náklady na provoz osvětlení.

Foto: Centrální řídící systém přizpůsobující se automaticky intenzitě denního osvětlení je šetrný k očím studentů i nákladům na provoz

Nové Technologické centrum UMPRUM vzniklo přestavbou nepoužívané budovy základní školy. Vnitřní komunikační a prostorové uspořádání přitom respektuje původní historický systém modulace a traktování budovy. Na přerod ze školy základní na školu vysokou poukazuje svislý průřez v čelní fasádě, který zároveň předznamenává funkci a vnitřní život budovy.

„UMPRUM se konečně dočkala odpovídajících prostor pro výuku a tvůrčí činnost studentů. Nyní se může plně prezentovat jako sebevědomá, prestižní vysoká škola hrdá na své tradice, ale také dynamicky se rozvíjející a otevřená změnám. Věřím, že v nových podmínkách budeme snáze obhajovat svou pozici ve stovce nejlepších uměleckých škol ve světě,“ uzavírá rektor Jindřich Vybíral. A my doufáme, že ke špičkové úrovni přispějí také svítidla od společnosti Zumtobel.

  • Autoři: Ivan Kroupa, Jana Moravcová, Tomáš Zmek
  • Město: Praha
  • Realizace: 2021
  • Fotograf: Peter Fabo
  • autor: ZG Lighting *
  • publikováno: * 2. 2. 2022
  • zdroj: * Reklamní sdělení

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři