Novinky a názory / názory a komentáře

Architekti CZ: Ekologie a udržitelnost - 8. díl - Zdebská

Do druhé poloviny výběru úryvků na téma udržitelnost se dnes přehoupneme s Markétou Zdebskou.

Jaroslav Sládeček , 7. 8. 2015

Myslíte si, že je ohled na stránku ekologie a trvalé udržitelnosti skutečně nezbytnou součástí navrhování každé stavby, nebo je to jen bublina vytvořená dodavateli „ekologických“ řešení?Myslím si, že z toho není nutné dělat dogma. Určitě je hloupost tvořit stavby, které jsou nehospodárné. Opačný extrém mi však připadá rovněž nesmyslný.

Záleží hodně na tom, s čím přijde investor. Je dobré ho usměrnit a vysvětlit mu, co to obnáší. Když někdo přijde s tím, že chce úsporný dům, a ví, že tam bude mít nucené větrání, pak je to v pořádku a lze takové řešení navrhnout. Když jim to však není blízké, tak jim nízkoenergetický dům s rekuperací nutit nebudu. Většinou se pak dohodneme na tom, že to uděláme nějak rozumně, ať se na jednu stranu zbytečné neplýtvá provozem, ale na druhou stranu tomu nechceme podřizovat design nebo funkce domu, aby se potom nemuseli trápit a přemýšlet nad tím, jak tam žít.

Text byl převzat z knihy Architekti CZ / 20 rozhovorů, jejíž vznik byl podpořen grantem Studentské grantové soutěže ČVUT v Praze (č. SGS14/085/OHK1/1T/15 - Principy tvůrčí práce současných českých architektů).

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři