Novinky a názory / názory a komentáře

Architekti CZ: Paneláky - 11. díl - Zdebská

Podle Markéty Zdebské je problém panelových sídlišť v tom, že jsou nelidská.

Jaroslav Sládeček , 9. 10. 2015

Máte k panelákovým sídlištím kladný, nebo záporný vztah?

Záporný. Ale není to tím, že je to z panelů. Je to tím, jak je to vystavěné. Ty odstupy jsou nelidské. Jsou různé teorie o tom, že když nejsou vidět hranice, ploty, uliční čáry, tak se v tom prostředí člověk ztrácí a nefunguje to, protože to postrádá lidské měřítko. Jsou to lány cest, které člověk musí projít, aby se dostal tam, kam potřebuje. Není tam příležitost pro vznik různých vazeb, vztahů a vnímání okolí. Experiment to byl dobrý, ale bohužel nám to přerostlo přes hlavu. Jsou argumenty, že bylo stanoveno, kolik se kde musí vytvořit bytů, ale kdyby se namísto sedmipatrových stavěly čtyřpatrové a udělalo se jich víc, tak by to možná vyšlo i lépe. Je známo, že ze čtvrtého patra je ještě možné mít kontakt s někým, kdo je dole, a naopak. Nad tuto úroveň už je to příliš daleko od okolí, tam už nic neslyším, nevidím, necítím a to je to, čemu říkám nelidské. Určitě to má negativní vliv na vývoj člověka. Spousta architektů říká, jak je to výborné, ale myslím, že si to nalhávají.

Máte nějaký recept, jak by se to mohlo zlepšit?

My se toho nedočkáme. To se bude řešit, až se ty domy začnou rozpadat. V současnosti by stálo za to upevnit parter tak, aby člověku něco nabízel, když tudy prochází. Jsou tam většinou školky, tak alespoň pracovat s tímto prostředím, aby to nebylo to neuchopitelné nekonečno.

Text byl převzat z knihy Architekti CZ / 20 rozhovorů, jejíž vznik byl podpořen grantem Studentské grantové soutěže ČVUT v Praze (č. SGS14/085/OHK1/1T/15 - Principy tvůrčí práce současných českých architektů).

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři