Novinky a názory / historie a teorie

ERA21 04/2016: Pod kontrolou

Obsah čtvrtého čísla časopisu ERA21 je plný článků, úvah a příkladů realizací, které jsou podřízeny určité formě kontroly či dohledu. Jde o prostory okrajové, většinové společnosti vzdálené, překvapivě však o jejím stavu vypovídající. Odpověď na otázku – v čem by mohl (a možná i měl) být tenhle izolovaný svět pro architekty zajímavý – naleznete na stránkách časopisu.

Jan Kristek , 12. 9. 2016

POD KONTROLOU

Jan Kristek

Ve vězení lidé „jí, spí, pracují, studují, hrají, plavou, chodí k doktorovi a navštěvují své rodiny. Také zde mluví, vyjednávají, poslouchají, učí se, vyjadřují názory, mají vztahy, nenávidí a milují. Ve vězení se lidé také dívají, myslí, čtou a poslouchají hudbu, mají pochyby i inspiraci, mají starosti a jsou zneklidňováni, vzrušeni, v depresi, v naději a pláčou a smějí se,“ píše Roger Paez, autor věznice Mas d’Enric v Tarragoně (viz strany 28–31), ve své knize Kritické navrhování věznic. Vězení je mikrokosmos, miniaturní svět sám pro sebe. Je to ostrov nebo loď na moři, kterou obývá společnost, jež si díky své izolovanosti musí vyvinout vlastní pravidla… a přesto zvláštním způsobem zrcadlí společnost „tam na druhé straně“. Vězení je heterotopií.

Budeme-li hledat rozdíly, lze dojít k závěru, že vězení představuje marginální typ prostoru. Pokud se ale zaměříme na podobnosti, můžeme jej vidět jako paradigma míst, kde je architektura mobilizována s cílem zachytit, regulovat a případně napravit to, co většinová společnost považuje za nepřípustné „anomálie“ ve vztahu k normě. Nejzřetelněji jsou to výchovné a detenční ústavy, psychiatrie, ale také například veřejné prostory se specifickými mechanismy disciplinace a z určitého pohledu i tzv. vyloučené oblasti. Úvodní článek k tomuto číslu končím konstatováním Rema Koolhaase z devadesátých let, že ideologie přebíjí i tu nejradikálnější architekturu. Jaké poučení nám jako architektům přináší téma „kontroly a dohledu“, se dnes můžete dozvědět na následujících stranách díky ochotě a úsilí přispěvatelů a nasazení redakce. Všem bych chtěl tímto poděkovat.

OBSAH ČASOPISU ERA21 4/2016

7 editorial / Jan Kristek8 aktuality10 recenze14 detail – Cesta do pravěku. Novostavba Archeoparku Pavlov – Architektonická kancelář Radko Květ18 intro – Vězení – David Leventi20 východiska – Architektovy cesty aneb Moci, kde jsi? – Jan Kristek23 teorie – Otisky moci v prostoru – Martin Vrba26 rozhovor – Může architektura zabíjet? O morálce, profesní etice a lidských právech. Rozhovor Jana Kristka s Michaelem Kimmelmanem28 realizace – Vytvořit pocit domova. Věznice Mas d’Enric v Tarragoně – AiB estudi d’arquitectes, Estudi PSP Arquitectura32 film – Věznice Halden. Dokument z cyklu Chrámy kultury – Michael Madsen34 realizace – Oddechový čas. Návštěvní a vzdělávací pavilon ústavu pro mladistvé Maasberg v Overloonu – UArchitects38 studie – Domy bez fasády. Architektura věznic – Jindřich Vybíral41 studie – Pracovní tábory v meziválečném Československu: konečné řešení nezaměstnanosti – Vendula Hnídková44 výzkum – Uzavřená architektura. Politika vlastní umění III – Jonas Staal46 projekt – Pokoj s vyhlídkou. Nápravné zařízení Ny Anstalt v Nuuku – Schmidt Hammer Lassen, Friis & Moltke48 projekt – Věznice pro mladistvé v Karlsruhe. Bakalářské práce studentů ateliéru Marca Frohna na Fakultě architektury Technologického institutu v Karlsruhe52 projekt – Život za ocelovou oponou. Ženská věznice Velké Přílepy – Martin Málek54 hra – Postav si své vězení. Počítačová hra Prison Architect – Tomáš Bártek56 rozhovor – Mezi intimitou, bezpečím a dohledem. Rozhovor Tomáše Řepy s Martinem Hollým58 rozhovor – Člověk je určován kontextem a vztahy. Rozhovor Petry Hlaváčkové, Barbory Šedivé a Martina Freunda s Jurajem Barbaričem61 realizace – Nahodilá krajina. Dětské centrum psychiatrické léčby na Hokkaidó – Sou Fujimoto Architects64 realizace – Splynutí s městem. Psychiatrická nemocnice Kronstad v Bergenu – Origo Arkitektgruppe68 kritika – NÚDZ vrací úder! Národní ústav duševního zdraví v Klecanech u Prahy – Archwars70 teorie – Zločin se vyplácí! Kriminalita jako hnací síla bezpečnostních technologií, architektury a územního plánování – Michael Zinganel73 výzkum – Prostorové vyloučení po česku? Od sociálně vyloučených lokalit dál – Václav Walach, Petr Kupka76 praxe – Nepřátelská architektura – Karolína Plášková78 projekt – Ghetto je náš domov – Alexandra Sýkorová, Matej Halinár80 idea – Brnox. Průvodce brněnským Bronxem – Kateřina Šedá94 trendy112 příloha – Světelný design – 1. díl: úvod do problematiky – Jan Machát120 příloha – Úpravy bytových jader v panelových domech – Adam Guzdek, Marie Veselá132 příloha – Výměna otvorových výplní z pohledu technického dozoru stavebníka – Ladislav Platil

Klíčová slova:

časopis ERA21 rozhovor realizace

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři