Novinky a názory / historie a teorie

ERA21 2/2016: Stavět ve městě

Druhé letošní číslo časopisu ERA21 se zaměřuje na výstavbu ve městě spolu s problémy, které ji, zejména v prostředí ČR, dlouhodobě provázejí. I tak však lze stavět kvalitně a městotvorně, důkazem může být celá škála představovaných českých realizací.

Zuzana Morávková , 12. 4. 2016

Stavět ve městě

Zuzana Morávková

Profesor Ivan Koleček, architekt, můj někdejší učitel, říká, že když přijede do města a vidí jeřáby, znamená to, že se tam staví a že jsou tam potřeba architekti. Řada českých architektů si přesto stýská, že postavit „normální“ dům ve městě je neuvěřitelný výkon, něco jako boj s úředníky či hon za papíry. Současné nastavení stavební legislativy je skutečně alarmující a shodují se na tom jak architekti (Pavel Hnilička, Jakub Filip Novák, Filip Tittl v diskuzi Stavět ve městě, kterou vedl Filip Landa), tak právníci (Jiří Plos v poznámkách k novele stavebního zákona a k podmínkám stavění ve městě). A přestože statistiky stále poukazují na odliv obyvatelstva z měst, mentální nastavení společnosti se pomalu proměňuje. Lidé chtějí zpět svá města, chtějí v nich bydlet, pracovat, bavit se. Nechtějí bydlet v satelitech za městem, nechtějí jezdit do práce autem, taxikařit dětem a nakupovat jednou týdně v supermarketu. Ostatně Brno, kde sídlí naše redakce, je toho důkazem; začátkem roku americký server Numbeo.com moravskou metropoli zařadil na 46. místo ze 143 v žebříčku kvality života a New York Times dokonce na 27. místo z 52. Velkou nadějí jsou pro Brno také nově zřizovaná Kancelář architekta města nebo připravovaný plán mobility.

V tomto čísle se po delší době věnujeme výhradně českým realizacím. Takovým, jež byly postaveny v intravilánech měst a které do svého okolí vnášejí určitou novou kvalitu. Vybírali jsme stavby různé velikosti, s rozdílnou funkční náplní a v odlišném urbanistickém kontextu. Vedle současné dostavby historické divadelní budovy v Čáslavi najdete víceúčelovou „věž“ dotvářející kompoziční osu ostravského sídliště z období sorely a polyfunkční novostavbu v úzké proluce blokové zástavby brněnských Žabovřesk, tápající na hranici města a vesnice. Stavby pro bydlení reprezentují nástavba pavlačového domu v sociálně vyloučené lokalitě „brněnského Bronxu“ a proměna nárožní administrativní budovy ze sedmdesátých let v pražských Vršovicích ve studentské koleje. Individuální bydlení zastupují rekonstrukce rodinného domu v pevné struktuře Masarykovy čtvrti v Brně nebo objemově shodná náhrada nevyhovující vily s výhledem na letohrádek Hvězda moderní novostavbou. Katalog uzavírá drobný solitérní objekt galerie v městské památkové rezervaci Litomyšl. Všechny vybrané stavby jsou doplněny recenzemi nezávislých architektů a architektek.

OBSAH časopisu ERA21 2/2016

7 editorial / Zuzana Morávková8 aktuality10 recenze14 intro – Genius loci – Anastasia Savinova16 diskuze – Stavět ve městě. Diskuze Filipa Landy s Pavlem Hniličkou, Jakubem Filipem Novákem a Filipem Tittlem21 legislativa – Několik poznámek k novele stavebního zákona a k podmínkám stavění ve městě – Jiří Plos24 manuál – Jak zničit město, kurz pro začátečníky – Jakub Filip Novák26 realizace – Divadlo za hradbami. Rekonstrukce a dostavba Dusíkova divadla v Čáslavi – Aleš Burian, Gustav Křivinka / Architektonická kancelář Burian – Křivinka /30 realizace – Doplnění struktury. Polyfunkční dům Concept House v Ostravě-Porubě – David Kotek, Kateřina Holenková, Jan Müller / PROJEKTSTUDIO /34 realizace – Být – bydlit. Rekonstrukce a dostavba bytového domu na Francouzské ulici v Brně – Roman Gale, Michal Palaščák / agparchitekti /38 realizace – Proměna nároží. Rekonverze kancelářské budovy v Praze-Vršovicích na studentskou kolej – Jan Schindler, Ludvík Seko / Schindler Seko architekti /42 vize – Mobilita blízké budoucnosti – David Bárta45 výzkum – Zmenšující se města: strategie samospráv – Ondřej Šerý, Hana Svobodová, Jan Binek, Roman Chmelař, Zdeněk Šilhan48 realizace – Natěsno. Polyfunkční dům na Minské ulici v Brně – Zdeněk Makovský, Daniel Makovský, Adam Sirotek / Makovský & partneři /52 realizace – Zvětšenina. Přestavba rodinného domu na Lerchově ulici v Brně – Jan Vojtíšek, Jakub Staník / studio AEIOU /56 realizace – Dům nad Hvězdou. Vila na Bílé Hoře – Ondřej Císler / Aoc /59 realizace – Osamocený hranol. Galerie Pakosta v Litomyšli – Zdeňka Vydrová62 projekt – Bytový dům v kontextu městského bloku Praha-Smíchov. Studentské ateliérové práce podzimního semestru 2015–2016 na Fakultě architektury ČVUT v Praze66 projekt – Úštěcké svahy jižní – Martin Holba68 idea – Pod pyramídou. Záhrada na streche Slovenského rozhlasu v Bratislave – Dominika Belanská72 trendy90 příloha – Fototerapeutické osvětlení – díl první – Antonín Fuksa94 příloha – Efektivní využívání stínicích prvků ve stavebnictví – Štěpánka Lubinová a odborný tým SVST102 příloha – Průvzdušnost stavebních otvorů – Jindřich Mrlík110 příloha – Jak zabavit dítě: hřiště budoucnosti – Markéta Veselá

Klíčová slova:

časopis ERA21 město realizace

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři