Novinky a názory / historie a teorie

ERA21 6/2015 - Postkoloniální architektura: Ukrajina

Téměř každý den se dozvídáme nové a nové zprávy z východu. Celá Ukrajina se výrazně mění a s ní i (její) architektura. Prostřednictvím šestého čísla časopisu ERA21 můžete poznat a dozvědět se více. Neváhejte se začíst.

EARCH.CZ , 1. 12. 2015

Postkoloniální architektura: Ukrajina

Valentyna Zotova

Není žádným tajemstvím, že Ukrajina je trvale v hluboké politické, společenské a ekonomické krizi. Protože architektura je odrazem společnosti, ukrajinská architektura ukazuje všechny starosti a problémy ukrajinské společnosti, kterých si zoufale snažíme nevšímat. Nízká úroveň vzdělanosti, korupce a neexistence udržitelného rozvoje ve způsobu uvažování ovlivňují vzhled měst. Ale…

Revoluční události Majdanu „zplodily“ ukrajinskou hrdost, pochopení, že náš život je v našich rukou. Mentalita, po desítky let formovaná sovětským útiskem, nepřáteli a převahou ruské propagandy, se mění, společnost se mění. Nové zajímavé iniciativy, mladí ambiciózní profesionálové a aktivisté se objevují po celé Ukrajině. Poptávka po pohodlném, udržitelném bydlení a žití v ukrajinských městech roste. Nacházíme se ve výchozím bodě masivních změn ve všech „vrstvách“ společnosti. Na trhu jsou žádáni noví kvalitní odborníci.

Ještě pořád zbývá velký kus cesty. A kořeny starého politického systému jsou příliš silné. Krize, to jsou problémy, ale je to i období možností. Teď je naší morální povinností nepromarnit šanci na lepší budoucnost a architekturu pro další generace.

OBSAH časopisu ERA21 6/2015

7 editorial / Valentyna Zotova8 aktuality10 recenze14 detail – Přístavba tiskárny Karmášek v Českých Budějovicích – Ivan Kroupa, Tomáš Zmek / Ivan Kroupa architekti /18 intro – Kyjev Vozdvyženka – Kyjivmiskbud-120 historie – Sovětská architektura na Ukrajině – Lev Ševčenko, Evgenija Gubkina25 výzkum – Průzkum Majdanu – Leopold Banchini, Daniel Zamarbide / Bureau A / Serhij Ferlej / Burø /28 soutěž – Veřejný prostor náměstí Majdan a kyjevského městského centra – Alessandro Martinelli, Chan-ťü Čchen, Sin-jü Čao30 soutěž – Připomínka Revoluce hrdosti a vzpomínka na stovku nebeských hrdinů – Andrea Matteini, Bianca Barducci, Elisabetta Gabrielli, Matia Biguzzi, Fabio Re32 soutěž – Mezinárodní kulturní centrum Ukrajinský dům na Evropském náměstí – Anton Olijnyk, Anton Šuljar, Marija Pachomova, Serhij Ferlej, Olena Orap, Oleksij Pachomov, Dmytro Specivcev, Denis Matvijenko, Jurij Ignatenko / Burø /34 výzkum – Rezidenční program Architektura Ukrajina 2015 kulturní platformy IZOLJACIJA – Anna Medvedeva36 výzkum – CANactions Škola městských studií – Vladyslav Tyminskyj, Urs Thomann 38 praxe – Pro dobrou věc. Sociální restaurace Urban Space 100 v Ivano-Frankivsku – Hanna Burlaka / Teple Misto /40 praxe – Ukrajina živě. Městské komunitní projekty42 praxe – Lvov dnes – Julian Chaplinskyj47 praxe – Regenerace sousedství. Komunitně vedený projekt městské obnovy v sociálně vyloučené lokalitě Lvov-Pidzamče – Natalia Mysak50 diskuze – Postkoloniální architektura: Ukrajina?54 idea – Turniket – Daniil Galkin62 trendy70 příloha – Přístupný design proměňuje interiéry – Ludmila Boháčová

Klíčová slova:

časopis ERA21

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři