Novinky a názory / zprávy

Grand Prix Architektů 2017 získal objekt s fasádou ze židlí. Poznejte všechny vítěze

Na včerejším galavečeru v Národní galerii v Praze vyhlásila Obec architektů vítěze národní ceny za architekturu. Hlavní cenu Grand Prix Architektů získal brněnský ateliér Chybik+Kristof za realizaci showroomu nábytku s atypicky pojatou fasádou z plastových židlí. Ceny si odnesly i další projekty v rámci jednotlivých kategorií.

EARCH.CZ , 24. 11. 2017

Mladé duo architektů z Brna Ondřej Chybík a Michal Krištof dnes už patří mezi přední architektonická studia u nás. V poslední době o sobě dali vědět především vítězným návrhem na nové centrum Lesů ČR, projektem na proměnu brněnského nádraží Zvonařka nebo instalací na Moravském náměstí v Brně.

Projekt na nový showroom firmy vyrábějící nábytek z roku 2015 nyní ateliéru přinesl vítězství Grand Prix Architektů 2017. Objekt stojící na okraji brněnského sídliště vznikl radikální rekonstrukcí bývalého autosalonu. Charakteristickým prvkem realizace se stala unikátně pojatá fasáda, kterou pokrývá 900 černých plastových sedáků, které firma-investor běžně vyrábí a prodává. Interiér objektu pak architekti kompletně vyčistili a přiznali betonovou konstrukci i technické rozvody. Jednotlivé části prostoru vymezují pouze bílé textilní závěsy.

Projekt se stal u veřejnosti velmi populární. Dlouhou dobu dokonce vedl žebříček nejčtenějších článků na předním světovém serveru o architektuře a designu Dezeen.com. Showroom získal také nominaci na konkurenční přehlídku nejlepších tuzemských realizací Českou cenu za architekturu 2017 pořádanou druhým rokem Českou komorou architektů. Vítěze této ceny se dozvíme v pondělí 27. 11. 2017. V případě, že Chybik+Kristof se svým showroomem opět uspějí, připíšou si historické prvenství v podobě prvního projektu, který získal obě dvě největší česká ocenění za architekturu.

showroomFoto: eArch

Cenu v kategorii novostavba obdrželi architekti Marek Deyl a Jan Šesták za polyfunkční dům v Praze nazvaný Radlická 142. Stavba překonává vysoké terénní převýšení zajímavým konstrukčním a dispozičním řešením. Opěrná zeď u hlavní silnice je zároveň využita jako součást podzemních garáží, na které je pak položena dvoupodlažní hmota administrativních prostor. Výsledný objem ve výsledku slouží jako protihlukový polštář, za kterým se nachází hlavní pětipatrová obytná budova půdorysně vycházející ze svažitého pozemku.

RadlickaFoto: eArch

Druhou oceněnou stavbou v kategorii novostavba se stal Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky od Petra Franty stojící v pražských Dejvicích. Budova vznikla revitalizací původní menzy a novou přístavbou. Objekt má 10 pater, na kterých poskytuje prostory pro laboratoře, vědecké moduly, učebny, kanceláře a další zázemí pro studenty a učitele. V posledních dvou patrech je pak kancelář rektora univerzity. Dům využívá řadu nejnovějších technologií, tou vizuálně nejnápadnější se stala pneumatická transparentní folie tvořící fasádní plášť. Budova má také nominaci na Českou cenu za architekturu 2017.

InstitutFoto: eArch

Kategorii architektonický design ovládl profesor Martin Rajniš se svou vzducholodí Gulliver plující nad střechou pražské galerie současného umění DOX. Nápadný objekt s dřevěným pláštěm slouží jako knihovna a přednáškový prostor galerie. Vzducholoď se dokonce objevila na přebalu prestižního architektonického časopisu Mark a je rovněž nominována na Českou cenu za architekturu 2017.

GulliverFoto: eArch

Břežanský hřbitov Ateliéru zahradní a krajinářské architektury Sendler-Babka zvítězil v kategorii krajinné architektury. Hřbitov v Dolních Břežanech tvoří velký krajinářský park. „Nový břežanský hřbitov je mírně netradiční, není solitér, je součástí komponované proměnlivé krajiny, která navazuje na obec, na pole, na Břežanské údolí,“ popisují architekti. Projekt se inspiroval především historií obce, na kterou svými prvky poukazuje.

HřbitovFoto: eArch

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři