Novinky a názory / zprávy

Hřbitovy se obejdou i bez hrobů. Nahradí je pietní biocentra?

Architektka Blanka Solár vystavuje v Galerii Mini na brněnské Fakultě architektury expozici Hřbitov bez hrobů; pietní biocentrum? Foto: Jakub Gaňa

Architektka Blanka Solár se zabývá nedůstojným systémem pohřbívání. V rámci diplomové práce na Fakultě architektury VUT navrhla hřbitov bez hrobů. Svůj zájem spojila se spolkem Poslední stopa z.s. a snaží se otevřít citlivé téma pohřbívání v kontextu velkého businessu a legislativy.

FA VUT , 17. 10. 2023

Po více než 100 letech od legalizace pohřbu žehem a v době, kdy se z pohřbívání stal svého druhu průmysl, si téma vyžaduje kritickou revizi. Výstava Hřbitov bez hrobů; pietní biocentrum? vybízí k zamyšlení a přináší také také zpověď hrobníka a zaměstnance krematoria. Je k vidění v brněnské Galerii Mini na půdě Fakulty architektury VUT do 26. října 2023. Návštěvníci tu mohou také připojit svůj podpis k petici za svobodné a udržitelné pohřebnictví, vydanou spolkem Poslední stopa z.s.

Pietní biocentrum je „vizí hřbitova 21. století’’. Projekt navazující na diplomovou práci Projektivní prostor; Hřbitov bez Hrobů na FA VUT v Brně 2020 (ateliér Kristek-Sedlák) se svou strukturou a fungováním vztahuje ke dvěma oblastem – problematice biocenter a jejich údržby v české kulturní krajině, a na druhé straně k v současnosti probíhající debatě o liberalizaci pohřebního zákona a aktualizaci pohřebního průmyslu v Česku. Tyto liberalizační tendence prosazují moderní, zpravidla ekologičtější a udržitelnější přístupy, které jsou již dostupné v zahraničí, zejména v podobě kompostování lidských těl – tzv. „teramace“ (Německo, USA).

V rámci vernisáže 10. října proběhla také diskuze Blanky Solár, hrobníka Adama Vokáče a ekologa a krajinného inženýra Viléma Jurka. Další doprovodná diskuze a výstava se uskuteční také 13. 11. 2023 od 18:00 v Pohřebním ateliéru na Vinohradské 161, v Praze – Strašnicích, kam se výstava přesune. 

Foto: Audiovizuální výstava spojuje obrazy vize "hřbitova budoucnosti", kritického vnitřního hlasu hrobníka a zaměstnance krematoria

Blanka Solár (*1994) absolvovala Fakultu architektury VUT v Brně a roční postgraduální studium na University of Strathclyde, Glasgow. Je zakládající architektkou studia bams office a iniciativy Cemetery of No Graves s cílem propojování relevantních odborníků a osvěty pro téma pietního biocentra. Od roku 2023 je členkou spolku Poslední stopa z.s. V současnosti se věnuje vlastní architektonické praxi, kreativní tvorbě a aktivismu spojenému s přírodním pohřebnictvím.

Adam Vokáč (*1997) je hrobníkem a správcem Lučního hřbitova na Ďáblickém hřbitově v Praze. Absolvoval americký kurz Green Burial Masterclass a posléze založil spolek Poslední stopa, který se právě přírodním pohřebnictvím zabývá. Jeho prostřednictvím šíří osvětu o nových možnostech v pohřebnictví a cílí na jejich všeobecné i legislativní přijetí.

Vilém Jurek (*1985) absolvent Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy Univerzity v Brně, oboru Krajinné inženýrství. Ekolog a popularizátor ochrany životního prostředí a dlouholetý pracovník neziskové organizace Rezekvítek pro péči o přírodu.

Foto: Expozice vybízí k zamyšlení nad svobodným a udržitelným pohřbíváním

Obrazy a grafika: Blanka Solár
Audio narativy: Adam Vokáč
Odborná konzultace: Rostislav Koryčánek
Poděkování: Adéla Šoborová, Jan Kristek, Dana Sítařová, Karolína Munková, Klára Netrefová, Ludmila Jankovichová

Audio složku instalace technicky zajišťuje a sponzoruje Harangi Sound s.r.o.. Velkoformátový tisk sponzoruje firma SRP s.r.o

  • autor: FA VUT *
  • publikováno: * 17. 10. 2023
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři