Novinky a názory / názory a komentáře

K čemu je v architektuře experiment? Odpověď nabízí výstava v KUMSTU

Do 13. října 2023 bude v kreativním hubu KUMST k vidění výstava Široký perimetr architektury Foto: Adéla Šoborová

Nejmladší z ústavů Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně shrnuje své osmileté působení výstavou Široký perimetr architektury v kreativním hubu KUMST, kterou slavnostně otevřel děkan FA VUT Radek Suchánek. Na světě je také kniha BIOM o možné budoucnosti měst.

FA VUT , 2. 10. 2023

O založení dynamického Ústavu experimentu se roce 2016 velkou mírou zasloužil Petr Šmídek. Nyní jej vede architekt Martin Kaftan, v jehož stálém týmu působí Nicol Galeová, která se výstavy kurátorsky ujala, Szymon Rozwałka a Svatopluk Sládeček. Expozice vznikla ve spolupráci s absolventy ústavu Zuzanou Vlkovič Zbellovou, Adélou Vepřkovou, Filipem Balou a umělcem z Fakulty výtvarných umění Tomášem Hrůzou, který výstavu doplnil o audiovizuální prvky.  

Prostřednictvím maket, plakátů, animací i prototypových prvků jsou představeny nejrůznější projekty. Návštěvníci si mohou prohlédnout v blízké době realizovaný vědecký projekt CZ*Nelson – polární stanice v Antarktidě, projekty spojující antropologické s přírodním, jako je kemp ve Svinoústí s ptačí rezervací v jednom nebo projekty vycházející z holandského strukturalismu. Dále na výstavě najdeme projekty vycházející z výzkumu scénických prostor, studentskou alternativu nové Fakulty Architektury na Údolní ulici v Brně, či projekty pracující s tzv. digital switch v architektuře. 

Foto: Expozici tvoří originální modely, informace o projektech i audiovizuální prkvy

Na Ústavu experimentu vznikla také diplomová práce Romana Blocka s názvem BIOM. Rozvinula se z ní mezioborová, vědecky podložená vize světa, kde velká část lidí žije za pomoci vyspělé technologie v téměř soběstačných městech, nabízejících obyvatelům kvalitnější prostředí pro život. Autorský tým ve složení Romana Bolcka, Zdeňka Vejpustka, Petra Frantíka vytvořil také webovou stránku https://biom-projekt.xyz/ shrnující nejnovější poznatky výzkumu i možnosti získání knihy. 

Výstava bude k vidění v galerijních prostorách kreativního hubu KUMST na ulici Údolní v centru Brna do 13. října 2023.

Návrh výstavní instalace a výběr prací: Nicol Gale, Martin Kaftan, Szymon Rozwalka, Svatopluk Sládeček, Jiří Vítek 
Odborná konzultace: Rostislav Koryčánek 
Audiovizuální část: Tomáš Hrůza, Filip Bala 
Grafická spolupráce: Zuzana Vlkovič Zbellová, Adéla Vepřková 

  • autor: FA VUT *
  • publikováno: * 2. 10. 2023
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři