Novinky a názory / zprávy

Milánské inspirace - Salone del Mobile 2015

Značka tohoto milánského veletrhu je ve světě nábytkového designu natolik vyhlášená, že z něj učinila nepřehlédnutelnou událost pro kohokoli, kdo se v tomto oboru pohybuje. Na více než 200 000 m2 výstavních ploch se představuje 2000 vystavovatelů a na 700 mladých talentovaných designérů. Každým rokem zde debutuje mnoho nových výrobků a hlavně nápadů. Byl jsem letos jedním z 300 000 očekávaných návštěvníků z celého světa.

Martin Chválek , 17. 4. 2015

Expozice je rozdělena do několika hlavních témat v podobě souběžných veletrhů. Hlavní témata představují pravidelný salon bytových interiérů v kategoriích Classic, Modern a Design, expozice osvětlovací techniky EUROLUCE a expozice Workplace3.0 jako salon s tématem kancelářského či pracovního prostředí. Mnoho dalších přidružených expozic a událostí probíhá i mimo areál přímo ve vlastním městě.

Bytové interiéry zaujaly největší část výstavních prostor, nedá se však říci, že by byly největším nositelem inspirace. Převládaly totiž trendy, nikoli nápady. Expozice většiny firem byly značně podobné – obývací pokoje zaplavené téměř výhradně velkými, šedými či béžovými, látkou potaženými sedacími soupravami v kombinaci s tmavě hnědými skříňkami. Nejinak na tom byla představená řešení ložnic. (Obr.2) Druhým převládajícím trendem je zřejmá a až dekadentní tvarová inspirace 70. -80. léty minulého století, uplatněná především u doplňkového sedacího nábytku. (Obr.3) Kdo tedy dosud doma máte opomíjený kousek nábytku ze svého mládí, nezbavujte se jej, budete 'in'. Velmi příjemným zpestřením byla nekonečně nápaditá škála jídelních židlí a včetně originálních expozic. (Obr.4)

Speciálním tématem letošního veletrhu byl kancelářský nábytek. Oproti bytovým interiérům působila celá jeho expozice svěžím dojmem. Znatelně se zde projevily dvě tendence- změna univerzálního stylu zařizování sestav s více pracovišti (vyhýbám se slovu open space) od prostého skládání jednotlivých pracovních míst k osobnějšímu přístupu s nápaditými prvky zaměřenými na usnadnění práce. To se týká individuálního nastavení výšky stolu jako standardu, individuálního řešení osvětlení či vybavení registrů pro dokumenty. Druhou viditelnou tendencí byl nástup nových materiálů, měkkých, tvrdých či tvrzených plastů. Široce se uplatňují velmi praktické a elegantní HPL desky na pracovní plochy. A opět množství nápadů na již tolik prověřeném tématu jako je židle nebo jiné druhy pracovního sezení, např. v čekárně u lékaře. Kdo jste v praxi zažili, víte, o čem je řeč…(Obr.5) Úplnou novinkou pro mne byly variabilní sedací sestavy z pěnových materiálů v pestré škále barev a tvarů (Obr.6) a odhlučněné individuální 'studovny'. (Obr.7)

EUROLUCE je excelentní světovou přehlídkou ve světě světel. Expozice osvětlovací techniky potvrdila masivní přechod na LED zdroje, které dovolují opět nová neotřelá řešení pro exteriéry, interiéry, průmysl, či speciální účely jako jsou nemocnice. Samozřejmou součástí náročnějších komplexních řešení je i technologický software. A zde jsme našli skvělou českou expozici našeho předního výrobce skla LASVIT, který na letošním Salonu představuje ve světové premiéře úžasné interaktivní audio/kinetické plastiky od Petry Krausové a Libora Šostáka. (Obr.8) Vůbec poprvé je zde také prezentována spolupráce naší tradiční sklářské firmy s předním designérem Maximem Velčovským. Vzhledem k tomu, že jsou zde k vidění další skvělí čeští návrháři a výrobci, lze říci, že v tomto oboru se česká škola prosadila v Miláně nejvýrazněji.

Designem žije celé město. Svůj čas jistě stojí zato věnovat dalším neformálním expozicím, např. INVOLUCRI v bývalých průmyslových objektech v oblasti Lambrate. Zde je atmosféra velmi uvolněná a vzrušující. Tady si stůl nebo židli nekoupíte, ale žasnete, co všechno může vzniknout, když se dá tvůrčí prostor abstrakci a hravé inspiraci designérů a architektů. (Obr. 9a,b). Nezvládli jsme všemi doporučovanou perlu – “black-box” na Piazza San Fedelle, instalaci o podstatě světla a zvuku od Atillo Stocchi, ale snad o ní budou referovat jiní (pro zájemce více na http://salonemilano.it/en-us/Magazine-dett/PrgPost/2889). Za dva dny se toho opravdu více fyzicky ani hlavou obsáhnout nedalo.

Užitečné informace o salonu na: http://salonemilano.it/

Klíčová slova:

Milano nábytek veletrh Itálie

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři