Novinky a názory / zprávy

Na Slovensku vymysleli mobilní soběstačný mikrodomek ve tvaru vejce

Bratislavské studio Nice architects navrhlo obytnou buňku Ecocapsule. Jedná se o koncept energeticky nezávislého bydlení kdekoliv se majiteli zlíbí. Kapsule s podlahovou plochou 8,2 metrů čtverečních je jednoduše přemístitelná. Letos v lednu proběhlo uvedení prvního hotového mikrodomku. Aktuálně je v prodeji 50kusová série, přičemž jedna Ecocapsule vyjde zhruba na dva miliony korun.

EARCH.CZ , 11. 4. 2018

Ecocapsule navazuje na trendy dnešní doby – udržitelnost a nomádský způsob život. Soběstačná buňka využívá energii z vlastních zdrojů, má solární i větrnou elektrárnu, navíc shromažďuje a filtruje vodu z přirozených venkovních zdrojů. Kompaktní rozměry kapsule čítají 4,67 metru na délku, 2,2 metru na šířku a 2,5 metru na výšku. Díky těmto parametrům je možné umístit ji prakticky kdekoliv bez závislosti na inženýrských sítích.

Oválný tvar Ecocapsule architekti navrhli s ohledem na co nejjednodušší přepravu. Kapsuli je možné poslat v lodním kontejneru nebo odvézt osobním autem podobně jako karavan. Samotný návrh udržitelné buňky vychází z myšlenky trvale udržitelného rozvoje. Tvůrci chtějí nabídnout alternativní bydlení v souladu s posledními technologickými inovacemi a v harmonii s přírodou.

 

ecocapsuleFoto: eArch

 

Historie Ecocapsule se datuje až do roku 2008, kdy se Nice architekti s návrhem zúčastnili soutěže Andes Sprout Society Idea Competition se zadáním malé obytné jednotky pro umělce. V soutěži sice nezvítězili, ale jejich návrh sklidil mnoho pozitivních ohlasů. Proto se rozhodli projekt zrealizovat. Prototyp se podařilo vyvinout v roce 2014 a od letoška se začaly mikrodomky prodávat. Pompézní uvedení proběhlo v Bratislavě, kde helikoptéra kapsuli snesla na střechu sedmipatrové budovy v centru města. „Uvedení úplně prvního kusu předcházely měsíce navrhování, produkování, testování a certifikací. Během roku 2018 bychom rádi vyrobili a doručili všech 50 kousků z první série. Na začátek nadcházejícího roku potom plánujeme zahájit produkci druhé, cenově dostupnější a masovější, série, která bude k dostání globálně,“ říká spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Ecocapsule, Tomáš Žáček.

 

Foto: eArch

 

Původním záměrem bylo využití Ecocapsule pro delší pobyty v přírodě – pro vědce, fotografy nebo extrémní turisty. Postupně se ale o projekt začali zajímat také další sociální skupiny, například lidé žijící v jednočlenných domácnostech ve vysokopříjmových oblastech jako New York nebo Silicon Valley. Na podobných hustě obydlených místech je totiž možné buňku umístit na střechu.

  • Ateliér: Nice architects
  • Země: Slovensko
  • Suma: 79 000.00
  • Měna: EUR
  • Užitná plocha: 8.20m2

Klíčová slova:

udržitelnost

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři