Události /

reSITE 2015

4. ročník největší konference ve střední Evropě o zlepšování kvality života ve městech díky lepšímu plánování, architektuře a správě – uvede 18. a 19. června ve Fóru Karlín v Praze setkání se světovými urbanisty, politiky, inovátory a finančníky, doprovázené workshopy, výstavami a diskusemi na téma Sdílené město.

EARCH.CZ , 16. 1. 2015

ReSITE 2015 opět přiváží do Prahy vedoucí osobnosti technologických a sociálních inovací, městského plánování a politiky. Tentokrát nabízí téma “sdíleného města” jako řešení pro akutní problémy naší doby: nedostatek zdrojů, nedostatek prostoru a jeho špatné využití a neschopnost probudit zájem obyvatel o veřejné dění.

reSITE přiveze do Prahy nejvýznamnější odborníky, kteří se problematikou sdíleného prostoru ve městě zabývají. Jsou to: autor krajinářského řešení úspěšného parku High Line v New Yorku James Corner (Field Operations), americký urbanista a kritik architektury Michael Sorkin, novinář a urbanista, zakladatel The Fast Company a člen Světového ekonomického fóra Greg Lindsay, komik a bývalý starosta Rejkjavíku Jon Gnarr, nebo rakouská architektka Gabu Heindl, bojující proti diskriminaci ve veřejném prostoru. Jejich působení zlepšilo radikálně způsob života ve městech, ve kterých pracují.

Nejdůležitějšími tématy konference budou:

SDÍLENÉ MĚSTO

Sdílená ekonomika se právě nyní vynořuje jako znovuobjevená síla, která díky spolupráci vrací silnou ekonomickou i organizační roli jednotlivcům. Sdílení bydlení, kanceláří nebo automobilů nám umožňuje efektivněji a ekonomičtěji využívat cenné zdroje, mezi které patří především omezený městský prostor. Současně však nabízí i nové možnosti pro spolupráci, posilování sounáležitosti a tvorbu nových partnerství. Vstřícnost pro osobní iniciativu, otevírání dat a nové informační technologie zahájily revoluci ve způsobu, jak sdílíme naše myšlenky, jak vzájemně komunikujeme a jak slaďujeme naše činnosti v prostoru a čase, a to nejen v zájmu vyšší odolnosti systému proti okamžitým hrozbám, ale především v zájmu vyšší kvality každodenního života všech obyvatel.

OTEVŘENÁ DATA

Zaměříme se na nové formy občanských a městských platforem sdílení, na zpřístupňování veřejných dat o městě v zájmu lepší organizace a propojení lidí, na technologické nástroje, které umožňují zjednodušit, zpřístupnit a zefektivnit městskou správu, sdílet komunikační, datová i administrativní řešení napříč městem, ale i mezi jednotlivými městy. Na reSITE 2015 chceme představit a diskutovat cesty využití technologií transparentním způsobem tak, aby z nich města a jejich obyvatelé mohli těžit spravedlivým dílem a přitom vysoce inovativním způsobem. Otevřená data jsou ve světě diskutována a využívána již léta, ve střední a východní Evropě však půjde o první diskusi, jak otevírat přístup k datům v zájmu zlepšení života ve městech.

Jak se koncept sdílení vztahuje k tvorbě současného města a dnešního veřejného prostoru? Relativní novost tohoto přístupu spočívá v propojení nejnovějších digitálních technologií s dávnou praxí vzájemné výpomoci. Výsledkem je vytvoření propojenější, vzdělanější a produktivnější kultury, než kdykoli dříve.

reSITE V PRAZE

Již čtvrtým rokem přináší reSITE do Prahy světové špičky z oblasti vedení měst, městského plánování, architektury a městského rozvoje. V minulých letech mezi nimi byli například nizozemský architekt Winy Maas, bývalý primátor Bogoty Enrique Penalosa, inženýr a filozof Cecil Balmond, šéfka dopravního plánování města New Yorku Janette Sadik-Khan, architekt Craig Dykers z norského studia Snohetta, urbanista Reinier de Graaf ze špičkového studia OMA, šéf městského plánování města New Yorku Alexandros Washburn, dánský architekt Jan Gehl, Michael Kimmelman, kritik architektury a urbanismu z The New York Times, profesor a městský ekonom Edward Glaeser z Harvardovy univerzity), architekt a urbanista Adriaan Geuze ze studia West 8 nebo Greg Lindsay ze Světového ekonomického fóra. Ti všichni dělají z reSITE jeden z nejinovativnějších, nejangažovanějších a nejrozsáhlejších festivalů o městském designu, městském rozvoji, veřejném prostoru a architektuře v Evropě. ReSITE není uzavřenou konferencí, přináší množství doprovodných akcí, diskusí, filmových projekcí, výstav nebo cyklojízd, pro širokou veřejnost se zájmem o rozvoj měst.

Jak primátoři a vedení měst rozvíjí strategii pro přilákání mladých a talentovaných pracovníků do svých měst? Jak se mohou obyvatelé více zapojit do ekonomiky, rozvoje a formování města?

HLAVNÍ DISKUSNÍ PANELY

SOUKROMÝ DEVELOPMENT PRO SDÍLENÉ MĚSTO

Spolupráce veřejného a soukromého sektoru: inspirovat, usměrňovat nebo trestat? Jak řídit a organizovat stavbu města tak, abychom došli k co nejlepšímu výsledku z hlediska obyvatelnosti, udržitelnosti i trvalé hodnoty?

MĚSTO 2.1: PROSTOR PRO SDÍLENÍ

Jak technologie ovlivňují utváření sociálních sítí v rámci města a jaký to má dopad na jeho ekonomiku? Jak vypadá design prostředí založený na sběru a vyhodnocování dat v reálném čase?

SOCIÁLNÍ ROVNOST VE VEŘEJNÉM PROSTORU

Jak aktivně čelit zvyšování sociální nerovnosti ve městech? Jaké plynou hrozby z nekoncepční privatizace veřejného prostoru? Jak se dostat od kompromisních řešení k hledání řešení vítězných pro všechny?

VYLEPŠENÁ KOMUNIKACE: POUČENÍ Z CHYB

Proč se nám dlouhodobě nedaří komunikace složitějších témat, jakým je městské plánování, mezi vedením měst a jejich občany? Proč i ti nejlepší a nejprogresivnější politici, kterým se daří prosazovat kvalitní procesy do praxe, často prohrávají ve volbách? Jaký je rozdíl mezi marketingem a skutečným sdílením městských projektů a idejí?

VÝZNAMNÍ ŘEČNÍCI NA reSITE 2015

JAMES CORNER (zakladatel, James Corner Field Operations, New York, Spojené státy) “Dráha High Line měla svoji vlastní mytologii už dávno předtím, než jsme přišli. Vzít tento fakt, posílit jej a přerodit ve veřejnosti přístupnou krajinu, kde se lidé mohou volně procházet, posedávat a užívat si nádherných výhledů na město, bylo obrovskou příležitostí, kterou jsme si nemohli nechat ujít.”

MICHAEL SORKIN (urbanista a kritik architektury, City University of New York, New York, Spojené státy). “Úkolem města je být prostředníkem mezi individuálními zájmy jednotlivce a právy společenství jako celku.“

GREG LINDSAY (novinář a urbanista, Světové ekonomické fórum, FAST COMPANY, New York, Spojené státy) “Pokud města sestávají ze sociálních sítí pohybujících se prostorem v čase, s uzlovými body, které se překrývají a slučují, potom se tyto uzly stávají více a více viditelnými.“

JON GNARR (komik a bývalý starosta, Rejkjavík, Island) Efektivní demokracie: Demokracie je docela dobrá, ale efektivní demokracie je nejlepší. Proto ji chceme.

GABU HEINDL (architektka, Gabu Heindl architecture, Vídeň, Rakousko) “Říkám ‘Ne’ šovinistické, rasistické nebo jinak diskriminující architektuře, vykořisťujícím nabídkám na práci, suburbanizační zástavbě rodinnými domy nebo spekulativním projektům. “

reSITE 2015

Právě nyní, kdy jsou nejen v Praze tak živě diskutována témata spojená s novými stavebními předpisy, kdy jednotlivá politická uskupení v médiích každodenně bojují o nové cesty ke zlepšování životních podmínek pro obyvatele města, o zvýšení kvality veřejného prostoru a přibližování plánovacích procesů evropskému standardu, je ta nejlepší chvíle pro společnou a informovanou diskusi o budoucnosti našeho městského plánování. Cesta k lepšímu urbanismu je tématem dne; přijďte se dovědět více a diskutovat na reSITE 2015.

KDY A KDE

Konference a festival reSITE 2015: Sdílené město

18.-19. červen 2015

Hala Forum Karlín, Pernerova 53, Praha 8, Česká republika

Pod záštitou: Ministerstvo zahraničních věcí, Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo životního prostředí, Česká komora architektů, Velvyslanectví Spojených států v Praze

Za podpory: Penta Investments

Organizační partner: Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

Sponzoři: Atkins and Langford Development

Vstupenky je možné zakoupit od 12. Ledna 2015 na resite.cz

1 denní vstupné

Profesionál: 2 040 KčProfesionál 4 + 1 free : 8 160 KčAkademický pracovník/samospráva/NGO :1 760 KčAkademický pracovník/samospráva/NGO 4+1 Free: 7 040 KčStudent: 670 KčStudent 4+1 free : 2 680 Kč

2 denní vstupné

Profesionál: 3 400 KčProfesionál 4 + 1 free: 13 600 KčAkademický pracovník/samospráva/NGO: 2 740 KčAkademický pracovník/samospráva/NGO 4+1 Free: 10 960 KčStudent: 930 KčStudent 4+1 free: 3 720 Kč

DO 28. ÚNORA JE VSTUPNÉ NA reSITE KONFERENCI NEJNIŽŠÍ. UŠETŘÍTE 15% CENY!

Dotazy týkající se registrace: info@resite.cz

FB facebook.com/reSITEfestival

Twitter twitter.com/resite_

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 16. 1. 2015
  • zdroj: * Tisková zpráva

Klíčová slova:

reSITE přednášky konference Praha

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři