Novinky a názory / názory a komentáře

Potřebujeme na Nuselském mostě horolezeckou stěnu?

Poprvé se o záměru vybudovat horolezeckou stěnu na Nuselském mostě v Praze mluvilo v lednu minulého roku. Nyní však byly zveřejněny první vizualizace projektu s tím, že celá konstrukce by se mohla zrealizovat ještě letos. O svůj názor na celou kauzu se s námi podělil architekt Vít Svoboda, který v minulosti stál proti plánu nechat Nuselský most pomalovat street artovými umělci.

Vít Svoboda , 20. 2. 2018

Před necelými 6 lety mělo dojít k pomalování Nuselského mostu. Společně s přáteli, kterým nebyl lhostejný osud tohoto díla, jsme iniciovali několik kritických akcí, které vyústily peticí a rozsáhlou veřejnou debatou. Tyto úpravy se podařilo na poslední chvíli zastavit. Především díky jednomu z autorů Nuselského mostu, architektovi Stanislavu Hubičkovi, a jeho autorským právům.

Nuselský most, který v roce 2000 získal ocenění Dopravní stavba století, zůstal ušetřen nepotřebné výzdobě a následně byl zrekonstruován. Poměrně zdařilá a citlivá rekonstrukce, která respektuje design tohoto městského monumentu a významného dopravního díla, byla dokončena koncem roku 2017.

Sotva z mostu zmizelo lešení po rekonstrukci, přichází pro Nuselský most další zátěžová zkouška. Nikoli však statického rázu, tak jako v době jeho otevření v roce 1970, ale zkouška ryze politického charakteru. Včera došlo ke zveřejnění zákresů se záměrem vybudování obří horolezecké stěny na jednom z mostních pilířů.

Jako autor záměru je uváděno Hlavní město Praha a ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy Ondřej Boháč. Vybudování horolezecké stěny je sice chvályhodné a jistě přinese plusové body pro současné radní, ale položme si několik otázek k této akci.

Potřebuje město horolezeckou stěnu jako součást zrekonstruovaného mostu? V době, kdy na území Prahy je uzavřeno několik mostů a několik dalších je v havarijním stavu a hrozí jim zřícení, tak jako lávce v Troji, nebo demolice, tak jako Libeňskému mostu. To vše díky naprosté absenci údržby.

Je dostatečným hybným momentem této akce pouze "nápad z dovolené" ředitele IPRu Ondřeje Boháče, jak uvedl pro server iDNES, nebo se jedná o sběr politických bodů a o odklonění pozornosti od současných témat radního pro dopravu a sport Petra Dolínka (ČSSD)?

Je nutné budovat horolezeckou stěnu sporných estetických hodnot na takto ikonické stavbě, jako je Nuselský most? Jak uvádí iDNES: „Správci mostu ovšem nedovolí umístit stěnu bezprostředně na pilíř.“ To znamená, že lezecká stěna je samostojná a pro svou stavbu mostní pilíř nepotřebuje. Může tedy stát kdekoliv a nenarušovat vzhled stavby, jejíž monumentalita, čistota konstrukcí a provedení jsou její hlavní devizou.

Je způsob vzniku projektu, bez jakékoliv soutěže či veřejné debaty standardním postupem?

IPRFoto: eArch

Nuselský mostFoto: eArch

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři