Novinky a názory / zprávy

V Praze se otevře zbrusu nový projekt CAMP, chceme také zvelebit metro, říká náměstkyně Kolínská

Proměna Malostranského náměstí a zveřejnění Metropolitního plánu se zapojením veřejnosti. To jsou výsledky prvních 100 dní Petry Kolínské ve funkci náměstkyně pražské primátorky. Cíle pro následující období zahrnují otevření Centra architektury a městského plánování tzv. CAMP nebo úpravu stanic metra a jejich okolí.

EARCH.CZ , 5. 8. 2016

Zbrusu nový projekt CAMP (Centrum architektury a městského plánování)

Ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) chystá hlavní město unikátní centrum, kde bude mít široká veřejnost možnost seznámit se s rozvojovými projekty, jak soukromých, tak veřejných investorů. Podobná centra fungují v Paříži nebo Londýně.

„Místo by mělo fungovat jako knihovna, bude tam kavárna, amfiteátr a kromě výstav o územním rozvoji tam bude i speciální místo pro prezentaci rozvojových projektů. Vstupenkou do prostoru bude ochota investora představit projekt veřejnosti natolik včas, aby bylo možné zapracovat rozumné připomínky,“ řekla Petra Kolínská.

Revitalizace vestibulů a okolí stanic metra, nový celoměstský informační systém

Materiál zpracovaný IPR je zaměřen na 11 prioritních stanic: Skalka, Dejvická, Bořislavka, Luka, Lužiny, Hůrka, Karlovo náměstí, Českomoravská, Černý Most, Háje, Ládví. Některé jsou vstupními branami do metropole, ve většině případů jsou u velkých pražských sídlišť, na dopravních tepnách města.

„Na těchto stanicích požádám Dopravní podnik o generální úklid. Ve vestibulech chceme maximálně redukovat přebujelou reklamu a mobilní prodejní stánky. U sedmi z jedenácti stanic bychom rádi prověřili možnost dostavby nebo razantnější úpravy nejbližšího okolí stanice, příkladem může být stanice Skalka nebo Černý Most, kde si nepovedený autobusový terminál zaslouží přebudování,“ popsala záměr Kolínská.

Metropolitní plán

Od začátku června je přístupný veřejnosti a jsou k němu pořádány veřejné diskuse. Ta nejbližší bude už ve středu 10. srpna od 18. hodin v knihovně Václava Havla (viz Facebook).

„Po stodenním zkoumání materiálu jsem dospěla k závěru, že návrh nového územního plánu je dobrým základem pro rozvoj Prahy, některé oblasti však bude potřeba dopracovat. Územní plán musí chránit veřejný zájem, proto potřebujeme lépe definovat ochranu občanské vybavenosti, stanovit pravidla pro ochranu bydlení v centru města nebo zelených ploch na sídlištích. Aby byl rozvoj Prahy opravdu udržitelný, měla by být podrobněji definována pravidla pro zástavbu 15 transformačních a rozvojových lokalit,“ řekla náměstkyně primátorky Petra Kolínská.

V září bude zastupitelstvu předložen ke schválení harmonogram dalšího postupu přípravy plánu a zapojení veřejnosti do jeho přípravy.

Seznam metropolitních priorit – transformační území a rozvojové lokality

Celkem jde o 15 míst, rozlohou největší je Západní Město.

Masarykovo nádraží Nové Bubny – Štvanice Rohan – Libeň Prašný Most – Hradčanská Pelc – Tyrolka Vysočany – Kolbenova Nákladové nádraží Žižkov Bohdalec – Slatiny – V Korytech Smíchovské nádraží Letiště Václava Havla – Nová Ruzyně Radlice Západní Město Letiště Kbely – Letňany Motol – Motolský háj Mazanka

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 5. 8. 2016
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři