Novinky a názory / zprávy

Výstava Olgoj Chorchoj v Brně: Emoce, nespoutanost, postmoderna

Ohlédnutí za mnohaletým působením designérského dua Olgoj Chorchoj představuje výstava OCH! Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie v Brně. Připomíná tvůrčí začátky studia i absolventy jejich ateliéru na VŠUP v Praze, ze kterých se dnes stali úspěšní designéři.

Kateřina Kostková , 31. 3. 2017

Moravská galerie v Brně se od minulého roku více věnuje prezentaci současného designu, proběhla zde například úspěšná výstava Maxima Velčovského Vše za 39. Teď kurátoři Lada Hubatová-Vacková a Rostislav Koryčánek vytvořili retrospektivní výstavní projekt mapující přes čtvrt století činnosti Olgoj Chorchoj na poli českého a světového designu.

Výstava je rozčleněna do šesti částí, každá z nich zastává samostatné tvůrčí období Michala Froňka a Jana Němečka, zakladatelů designérského studia. Kurátorům se povedlo touto instalací komplexně zmapovat význam jejich činnosti od počátku 90. let do současnosti. Expozice tak vystihuje charakteristické tvůrčí linky, kterými jsou práce se sklem, porcelánem, design nábytku či interiérů. V počátcích designérského působení byli Olgoj Chorchoj ovlivněni především postmodernou a přístupem svého vysokoškolského pedagoga Bořka Šípka, který je vedl ke svobodě – tvůrčí i emocionální. Později se snažili postmoderní uvolněnost popřít, což se jim naštěstí úplně nepovedlo, takže jejich díla dodnes nepostrádají emocionální náboj.

Michal Froněk a Jan Němeček získali řadu ocenění, mimo jiné se stali Grand designéry roku 2010, uspěli v německé soutěži Red Dot Award 2016 a v Czech Grand Design pro rok 2016 za nože Pocket pro firmu Mikov a svítidla TIM pro firmu Bomma. Vedou ateliér výrobků na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, ze kterého vyšlo již mnoho úspěšných absolventů, kteří stejně jako Olgoj Chorchoj balancují mezi novátorstvím, tradicí, logikou a emocionalitou. A my tvrdíme OCH, ano, jen tak dál!

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři