Novinky a názory / zprávy

Vzpomínka na Bořka Šípka: světoobčan a výjimečný člověk

Vzdělaný, moudrý, s obrovskou chutí tvořit, vynalézat nové přístupy, zamýšlet se nad různými pohledy, člověk s naprosto otevřenou myslí a nadhledem, takový byl Bořek Šípek. V jeho tvorbě se snoubila barevnost, kreativita, inspirace barokními tvary i kulturou. Kyprost barev i forem se vymykala práci ostatních architektů a designérů. Jeho rozpoznatelný rukopis, který má neuvěřitelný ohlas po celém světě, pro nás zůstává stále inspirací. Dnes je tomu rok, co Bořek Šípek podlehl těžké nemoci.

Kateřina Kostková , 13. 2. 2017

Poslední výstava v České republice, které se Bořek Šípek osobně zúčastnil, proběhla v říjnu 2015 v Tančícím domě v Praze. Jednalo se o retrospektivní výstavu, která představovala posledních 20 let jeho umělecké činnosti – od skleněných objektů až po designové kousky nábytku.

Byla to právě tvorba, která Šípka přenesla přes zážitky na těžké dětství. Zázemí našel v Německu, později v Nizozemí. Podstatné pro něho bylo studium architektury a posléze filozofie, a mimo jiné setkání s René Roubíčkem, který ho přivedl k práci se sklem. Jeho díla mají výjimečnou hodnotu tím, že nejsou zařaditelná. Sám se považoval pouze za architekta, který lpí na konceptu a kontextu projektu, a stejně přistupoval rovněž k designérské činnosti. Tímto způsobem vedl i své studenty v ateliéru Environmental Designu na Fakultě umění a architektury v Liberci, kde tento obor založil a po celou dobu vedl. V Liberci byl realizován podle návrhu Bořka Šípka jeden z jeho posledních projektů v České republice, Databox Živý dům – administrativní budova s několika druhy fasád navozující iluzi pěti navzájem nezávislých bytových domů, nebo návrh interiéru pokoje v Grand hotelu Imperial, slavnostního otevření se ovšem v roce 2016 nedočkal. Do své tvorby vnášel dynamiku a živost, často postrádanou v současné architektuře. Mezi další projekty se řadí Lavičky pro Václava Havla nebo hrneček s podšálkem k 80. narozeninám tibetského duchovního vůdce jeho svátosti dalajlámy.

Pro Bořka Šípka nebylo v tvorbě hranic. Byl kosmopolitní osobností, která nechtěla být ničím omezována, charakterizoval ho důvtip a bystrý úsudek. Tak máme v paměti tohoto vynikající tvůrce světové architektury a designu.

 

Klíčová slova:

Bořek Šípek

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři