Novinky a názory / historie a teorie

ZDENĚK LUKEŠ: První jarní Psí vycházka

V sobotu 25. března se v kavárně Archa Barista v Legiobance Josefa Gočára v ulici Na Poříčí konal křest mé nové knížky Stavby a architekti 2. Následovala první letošní Psí vycházka za tradičně krásného počasí po okolí. Sama Legiobanka je samozřejmě krásnou ukázkou stylu art deco od Gočára z let 1920-1921, na její výzdobě se podíleli Otto Gutfreund (vlys), Jan Štursa (konzoly s motivy bojišť legionářů) a František Kysela, který vyzdobil interiér včetně slavné bankovní haly (dnes ČSOB).

Zdeněk Lukeš , 29. 3. 2017

Na Poříčí - Na Florenci

Na konci 30. let Legiobanka přikoupila sousední parcelu, kde byl na základě vítězného soutěžního návrhu Gočárova žáka Františka Marka vystavěn konstruktivistický palác Lípa s pasáží U Rozvařilů. V paláci býval koncertní sál, pak divadlo E. F. Buriana a dnes je tam divadlo Archa. Naproti stojí kdysi nejmodernější pražský obchodní dům společnosti Brouk+Babka, zvaný Bílá labuť. Projektovali ho v letech 1938-39 architekti Josef Hrubý a Josef Kittrich, interiéry Jan Gillar. Otáčející se labuť navrhl Božidar Leiser. V domě byly první interiérové eskalátory a na dnes zchátralé stavbě je řada pěkných detailů.

Ve frontě domů naproti od Legiobanky směrem k Florenci stojí dva paláce Bondy – ten starší ve stylu historismu navrhl Josef Fanta (nástavba z 20. let od Františka Kavalíra ve stylu art deco), sousední palác ve stylu moderního klasicismu je Bondy 2 z 20. let, projektoval Josef Blecha. Novou pasáž z Florentina do tohoto domu navrhl Jakub Cigler. Pak jsou tu dva funkcionalistické hotelyze 30. let – AXA se známým plaveckým bazénem od Václava Pilce a sousední Hájek Jindřicha Freiwalda (poměrně nová pasáž Josefa Pleskota – autora dvorní dostavby - je prý uzavřena).

Pak jsme se vydali směrem k náměstí Republiky a na křižovatce s Havlíčkovou ulicí si prohlédli nárožní dům ve stylu české neorenesance od Antonína Wiehla (v roce 1888 v něm byl zprovozněn první osobní výtah v Praze). Naproti na nároží Zlatnické a Na Poříčí je známý hotel Imperial, dokončený před první světovou válkou (arch. Jan Melka, stavitel Jaroslav Benedikt). Tato pozdně secesní stavba má krásný interiér kavárny v „byzantském“ stylu od sochaře Josefa Drahoňovského.

Pak jsme pokračovali ulicí Na Florenci, jejíž jednu stranu, kde je Masarykovo nádraží, možná brzy vyplní dle mého názoru poněkud předimenzované stavby Zahy Hadidové. Naproti stojí funkcionalistický palác Ferra od Kotěrova žáka Josefa Karla Říhy. Vedle je zadní dům Legiobanky (Gočár) a pak na místě někdejší Novákovy galerie (A. Wiehl), zbořené komunisty a nahrazené komplexem Rudého práva, dnes stojí administrativní centrum Florentinum arch. Ciglera a Maraniho. Prošli jsme novou pasáží a prohlédli si nádvoří i obnovenou zahradu Desfourského paláce s rybníčkem.

Foto přímo z vycházky autor a Pavel Hroch (čb), klip Jiří Wagner

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři