Technologie / produkty

Střešní okna VELUX prosvětlují třicetimetrový podkrovní byt v měšťanském domě v Lublani

Podkrovní byt v měšťanském domě z poloviny minulého století v Lublani prošel rozsáhlou rekonstrukcí podle návrhu místního studia ASK 4. Malý dvoupodlažní byt studio proměnilo v pohodlné bydlení, k jehož kvalitě vnitřního prostředí mimo jiné přispívají nová střešní okna od firmy VELUX, která do interiéru přivádějí dostatek přirozeného světla, pocitově zvětšujícího jinak skromnou bytovou jednotku.

EARCH.CZ , 26. 2. 2020

Jak z malometrážního bytu udělat komfortní místo pro život? Příkladnou odpovědí na tuto otázku může být projekt rekonstrukce bytu v Lublani, kterou si na své konto před pěti lety připsalo, tehdy začínající, slovinské studio ASK 4. Koncept proměny více než 60 let starého podkroví postavila architekta a zakladatelka jmenovaného studia Špela Kokalj převážně na důmyslných, multifunkčních detailech, které z prostoru o užitné ploše cca 30 metrů čtverečních vytvářejí pohodlný domov. 

Navzdory své skromné ploše jsou prostory podkrovního bytu rozděleny do dvou podlaží – koupelna a hlavní obytný prostor zabírají spodní část dispozice, zatímco ložnice je situována v patře. Ač mezi sebou obě výškové úrovně nejsou nijak výrazněji separovány, přispívá toto, byť minimální rozdělení na klidovou a společenskou zónu, k vytvoření potřebného pocitu soukromí a intimity.  

Obě patra vzájemně propojuje jednoduché, dřevěné schodiště, které se opticky zakusuje do kuchyňské linky, přičemž se odráží v pásu zrcadlového obkladu aplikovaného nad pracovní plochu kuchyně. Nutno však podotknout, že v případě lublaňského bytu schodiště nepředstavuje pouze komunikační prvek, ale také jakési rozšíření celkové pobytové plochy prostoru, což ovlivnilo i jeho design a otevřenost vůči zbytku dispozice, jež přímo vybízí k posezení a odpočinku.  

Foto: eArch

 

Podobně důmyslných detailů je pak v celém bytě umístěno několik - pračka či žehlicí prkno integrované do sestavy kuchyňského nábytku, rozložitelná pohovka s úložným prostorem apod. 

Vhodné detaily, které šetří plochu malého bytu, však nejsou jediným principem, který ve snaze vytvořit komfortní bydlení architekta ve svém návrhu uplatnila. Náležitý prostor byl věnován i samotné kvalitě vnitřního prostředí, zejména pak potřebě dostatečného osvětlení a větrání, jejichž řešení architektka našla v podobě střešních oken VELUX GGL. 

Okna jsou osazena na obě strany střechy, díky čemuž je celý byt náležitě prosvětlen a navíc je umožněno jeho účinné přirozené větrání, kterého lze v případě prvku GGL dosáhnout i při zavření samotného okna - stačí pouze zatáhnout za horní ovládací madlo a otevřít tak ventilační klapku. Množství přirozeného světla, které je díky oknům do interiéru přiváděno, psychicky zvětšuje prostor, k čemuž přispívá také světlá barevnost vybavení bytu doplněná o dřevěné tóny nosných konstrukcí, schodiště a podlahy. Volba prvku GGL se pak v neposlední řadě kladně odráží i na tepelné bilanci prostoru, kde sehrává roli hlavně jeho zasklení izolačním trojsklem.

 

Foto: eArch

 

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 26. 2. 2020
  • zdroj: * Reklamní sdělení

Klíčová slova:

VELUX střešní okno

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři