Technologie /

Tenká zelená střecha plná rostlin

Většina zelených střech je pro praktické použití problematická, neboť je její tíha a tloušťka příliš vysoká. Na základě toho musí architekti či projektanti zpravidla celý koncept přizpůsobit tomuto záměru a objekt hned od začátku navrhovat s ohledem na zvýšené zatížení střešní konstrukce. I proto v běžné městské a venkovské zástavbě příliš zelených střech nenacházíme a přitom by použití rozkvetlé střešní krytiny prostor měst a obcí bezpochyby oživil. Střecha Urbanscape z produkce společnosti Knauf Insulation by nedostatek zelených střech mohla vyřešit.

KNAUF INSULATION, spol. s r.o. , 21. 8. 2014

1. nízká tloušťka znamená nízkou hmotnost

Je zřejmé, že zelená střecha je řešení, které dokáže nabídnout uživatelům i okolí jisté spojení s přírodou a oživí stavbu. Střecha plná rostlin je prostě na první pohled jiná, jenže problém nastává při projektování budovy. Běžná zelená střecha totiž zatěžuje celou konstrukci domu mnohem více než konvenční střešní systémy. Další problém standardní zelené střechy, jejíž tloušťka běžně dosahuje až 60 cm, nastává u nedostatečné výšky atiky. Proto je jedním z hlavních přínosů střechy Urbanscape, jejíž rozchodníkový koberec je tlustý pouhých 20 – 40 mm, její tenkost a tím pádem i nízká hmotnost. Systém Urbanscape je poměrně variabilní systém a jeho použití je možné nejen u novostaveb, ale i při rekonstrukcích či sekundární úpravě budovy, která v původním konceptu se zelenou střechou vůbec nepočítala.

Skladba systému Urbanscape je tvořena vedle ochranné fólie chránící hydroizolaci před prorůstáním kořínků, vrstvou silně nasákavé minerální vaty, která dokáže udržet dostatečné množství vlhkosti a nahradí tak běžný substrát. Přímo na rohoži z minerální plsti pak roste na 12 druhů rozchodníku, které nevyžadují zeminu a daří se jim právě v takovém prostředí, jež jim systém Urbanscape nabízí. Díky celkové malé tloušťce a s tím související nízké hmotnosti lze zelenou střechu vytvořit takřka na jakékoli střeše.

2. zeleň prodlužuje životnost střechy

Střecha Urbanscape pozitivně ovlivňuje také životnost střešní konstrukce. Zelený rozchodníkový koberec totiž udržuje vodu a tím pádem lépe odolává vysokým teplotám v letních měsících. Povrchová teplota je pak až o 40°C nižší než v případě nezelených plochých střech, což pochopitelně do jisté míry řeší i tloušťku případné izolace. Navíc rostliny rozchodníkového typu v sobě dokáží udržet velké množství vody po dlouhou dobu, takže je taková střecha téměř bezúdržbová a vyžaduje zalévání jen v dlouhých obdobích sucha. Střecha Urbanscape tak uživatele domů významně nezaměstnává a přitom nabízí příjemný pocit i pohled.

3. estetická kvalita

Jak již jsme zmínili na začátku, přidaná hodnota zelených střech není jen v její funkčnosti, ale zejména v jejich estetických kvalitách. Právě estetická hodnota této střechy může vytvořit v husté zástavbě svěží oázy, které dodávají místu na kvalitě. Jak by asi vypadaly mnohdy nehezké domy s plochými střechami, ale pokryté rozkvetlým kobercem? Pohled z okna na střechu garáže s touto povrchovou vrstvou jistě bude diametrálně odlišným požitkem ve srovnání s asfaltovými izolačními pásy. Prostředí pro život se tak alespoň zčásti přibližuje ideálu bydlení v přírodě.

4. jednoduché provedení

V jednoduchosti je krása a takřka geniální jednoduchost systému Urbanscape zaručuje velkou rychlost pokládky. Dokonce je naopak nutno střechu zrealizovat nejdéle do 24 hodin od dodání, neboť rozchodníkové koberce obsahují již vzrostlé rostliny, které by bez vody mohly dojít k úhoně. I proto toto řešení může být použito na různé stavby a lze jím oživit i plochy, se kterými si už nevíte rady. Stačí to vyzkoušet.

  • autor: KNAUF INSULATION, spol. s r.o. *
  • publikováno: * 21. 8. 2014

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři