Události /

ARCHITEKTKY - série přednášek s českými a zahraničními architektkami

Nový přednáškový cyklus ARCHITEKTKY věnuje prostor pozoruhodným ženám, které spojily svůj život s architekturou. Od března do prosince se v Praze představí významné české i zahraniční architektky, zakladatelky a kreativní ředitelky úspěšných českých i evropských studií, jejichž realizace uspěly v mezinárodním měřítku.

Pavlína Svatoňová , 22. 2. 2015

Můza, návrhářka interiérů či postrach staveniště? Jaké je postavení žen – architektek a jak se liší jejich přístup od mužských kolegů? Přispívá prostředí a politika k rovnocennému prosazování obou pohlaví v oboru, kterému desítky let výrazně dominovali muži? Lze skloubit profesi architektky s rodinným životem? Je architektura vůbec vhodná pro ženy? Projekt ARCHITEKTKY, celoroční cyklus sedmi přednáškových a diskuzních večerů o současné architektuře, představí tento obor z ženské perspektivy. V Praze v rámci něj vystoupí i řada špičkových architektek.

Iniciátorka cyklu Marcela Steinbachová říká: „Již několik let jsme svědky toho, že významná architektonická studia jsou zakládána ženami. Řada z nich stojí za výraznými realizacemi a ovlivňuje podobu současné ´velké architektury´. Uznání se dostává i čím dál více architektkám v rámci muslimského a třetího světa. Další z žen se aktivně podílí na tvorbě podmínek, ve kterých architektura vzniká. Nejde nám o konfrontaci pohlaví, reagujeme spíše na zřetelný fenomén. Série přednášek zároveň vytváří prostor pro konfrontaci lokálního a mezinárodního prostředí, vybízí k výměně zkušeností a snad i motivaci stávajících studentek architektury k samostatné tvorbě“, uzavírá Steinbachová.

Pozvání občanského sdružení KRUH přijaly architektka a zakladatelka Studia Mecanoo Francine Houben, Kristine Jensen (Kristine Jensens Tegnestue), která vystoupí společně s Iwonou Wilczek z polského studia db2 architekci. O svých vizích a zkušenostech budou následně během podzimní části programu v Praze přednášet i Dorte Maldrup Poulsen (dorte mandrup arkitekter) a Caroline Bos z holandského UNStudia, která stojí za realizací Erasmova mostu v Rotterdamu či Muzea Mercedes Benz ve Stuttgartu.

Úvodní večer, který proběhne 5. března u příležitosti 15. výročí sdružení KRUH, je věnován českým a slovenským architektkám a propagátorkám architektury. Architektka, fotografka, novinářka, pedagožka, umělkyně, politička - desítka žen mladší a střední generace představí svou tvorbu, současné záměry a myšlenky. Účast přislíbily Jitka Ressová, Kamila Amblerová, Andrea Lhotáková, Maria Topolčanská, Zuzana Morávková, Žofie Rajmanová, Šárka Sodomková, Barbora Šimonová a Markéta Mráčková, Kateřina Vídenová a další. Dubnová přednáška nabídne setkání s první dámou české architektury Alenou Šrámkovou v dialogu s významným českým historikem architektury Rostislavem Šváchou.

Jarní část cyklu proběhne v prostorách Veletržního paláce (Studio Hrdinů, Korzo), podzimní pak v kině Světozor. Všechny přednášky budou zdarma. Projekt navazuje na uskutečněný projekt Povolání architekt(ka) (2003) i přednášky významných francouzských architektek Manuelle Gautrand a Anne Lacaton v rámci série Metamorfózy měst (2013).

PROGRAM

čtvrtek 5.3.2015 / 19:30 / Korzo ve Veletržním paláci / Ta architektura

Úvodní večer přednáškového cyklu Architektky představí aktivní tuzemské architektky mladé a střední generace a i ty, které se věnují propagaci architektury na veřejnosti. Vystřídají se s krátkými prezentacemi, které představí jejich současné záměry a vize či myšlenky. Účast přislíbily Jitka Ressová, Kamila Amblerová, Andrea Lhotáková, Maria Topolčanská, Zuzana Morávková, Žofie Rajmanová, Šárka Sodomková, Barbora Šimonová, Markéta Mráčková, Kateřina Vídenová a další. Večer bude zároveň příležitostí k setkání a oslavou 15 let projektu Kruh. První přednáška Kruhu se odehrála první březnový čtvrtek roku 2001 a měl ji Martin Rajniš, který tento večer uvede.

čtvrtek 2.4.2015 / 19:30 / Studio Hrdinů / Alena Šrámková a Rostislav Švácha / V dialogu

Alena Šrámková je česká architektka označovaná za první dámu české architektury. Je autorka a spoluautorka řady výrazných staveb ve stylu postmoderny (budova ČKD na Václavském náměstí, vestibul Hlavního nádraží v Praze, Meteorologická stanice Šerák, nová budova Fakulty architektury ČVUT v Praze atd.) Od roku 2005 má vlastní studio Šrámková architekti, s.r.o. Je profesorkou na ČVUT, zároveň působí jako členka umělecké rady AVU v Praze. Zvítězila v řadě architektonických soutěží a v roce 1994 obdržela cenu Osobnost české architektury, v roce 2007 Poctu České komory architektů, v roce 2008 Medaili Za zásluhy. V roce 2010 obdržela cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury.

Rostislav Švácha je historik a teoretik umění a architektury, vysokoškolský pedagog na Katedře teorie a dějin umění AVU a na Katedře dějin umění Univerzity Palackého, v Olomouci, kde také roku 1976 ukončil studia. V letech 1977 až 1984 působil jako redaktor v nakladatelství Odeon. Roku 1985 se stal vědeckým pracovníkem Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky, kde působí doposud. Ve svých pracích se zaměřuje na architekturu 17. až 20. století. V roce 2013 získal Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury.

čtvrtek 14.5.2015 / 19:30 / Studio Hrdinů / Francine Houben (Holandsko)

Francine Houben je zakladatelka a kreativní ředitelka slavného studia Mecanoo z holandského Delftu. Mecanoo bylo založeno v roce 1984 Francien Houben a jejími partnery. Design studia se vyznačuje technickou, ale i lidskou hravostí. Studio Mecanoo pojímá architekturu, urbanismus a krajinnou architekturu neortodoxním způsobem a velkou roli pro ně hraje důraz na světlo. Každý projekt vychází z kontextu a vztahu k širšímu urbánímu a sociálnímu prostředí a je pojímán jako součást okolního prostředí a krásy místa.Jejich projekty se vyznačují silnými autorskými tvary připomínající mnohdy archetypální postavy či objekty.

Vybrané projekty: • Centrální vědecká knihovna Technické univerzity v Delftu (1993–1997) • Národní historické muzeum v Arnhemu, (1995–2000) • Univerzitní campus Technické univerzity v Delftu (2004-2007) • World Trade Center v Rotterdamu (2002–2007) • Obytná věž Montevideo, Rotterdam (1999-2006 )

čtvrtek 4.6.2015 / 19:30 / Studio Hrdinů / Kristine Jensen ( Dánsko ) a Iwona Wilczek (Polsko)

Kristine Jensen je zakladatelka a kreativní ředitelka kanceláře Kristine Jensen Architekti. Pohybuje se na pomezí architektury a krajinářství a její přístup je autorský v každém projektu. Nejvíce ocenění získala za Nicolai Kulturcenter v dánském Koldingu www.kristinejensen.dk

Iwona Wilczek je spoluzakladatelka studia db2 architekti, které sídlí v Opole. Mezi nejznámější projekty studia patří Administrativně-vstupní budova Muzea opolské vsi, která se vztahuje ke svému okolí, využívá tradiční materiály soudobým způsobem a souzní se svým okolí než by se vůči němu ostře vymezovala. Jedná se o zdárný příklad zasazení současné architektury do tradičního prostředí. Mezi další projekty patří Veřejná knihovna v Opole nebo Museun Silesia v Opole. www.db2.pl.

čtvrtek 1.10.2015 / 19:30 / Kino Světozor / Caroline Bos (Holandsko)

Caroline Bos je spoluzakladatelka UNStudia - cenami ověnčeného studia z Amsterdamu, které mimo jiné realizovalo Erasmův most v Rotterdamu, Möbiův dům nebo Muzeum Mercedes Benz.

Bos původně vystudovala dějiny umění v Londýně, později absolvovala architekturu na Univerzitě v Utrechtu. Nejprve se živila jako novinářka a v roce 1988 založila s Benem van Berkelem architektonickou kancelář v Amsterdamu, kde se stala vnitřním kritikem studia a psala koncepty budoucích projektů. Kancelář se později přejmenovala na UNStudio – síť expertů na architekturu a urbanismus. V roce 2012 ji tvořilo 153 členů ze 17 zemí, kteří dohromady dokončili 69 projektů. Caroline Bos byla u návrhů všech projektů. Také učila na různých institucích včetně Architektury v Arnheimu, na liverpoolské a vídeňské univerzitě a v Berlage Institute v Amsterdamu. Spolu s Benem van Berkelem byla hostujícím lektorem na Princeton University. Je spouluautorkou řady publikací UNStudia.

Vybrané projekty: • Möbiův dům v Naardenu (1993–1998) • Erasmus Bridge v Rotterdamu (1990–1996) • Mercedes Benz Museum ve Stuttgartu (2006) • Kancelářský komplex La Defense v Almere (1999–2004) www.unstudio.com

čtvrtek 5.11.2015 / 19:30 / Kino Světozor / Dorte Mandrup Poulsen (Dánsko) zakladatelka a ředitelka kanceláře Dorte Mandrup Arkitekter.

V roce 1999 založila Dorte Mandrup Arkitekter A/S a projekty její kanceláře byly široce diskutované a vystavované na mnoha architektonických výstavách. Dorte Mandrup je členem rady významného Muzea moderního umění v Lousianě a pověřeným členem Rady na záchranu historických budov a městského prostředí pod záštitou Ministerstva kultury. Dorte Mandrup získala mnoho národních i mezinárodních ocenění.

Vybrané projekty: • Komunitní centrum v Herstedlundu • Denní pečovatelské centrum v Krausesgade • Sportovní a kulturní centrum v Kodani www.dortemandrup.dk

Klíčová slova:

architektky přednášky

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři