Události / architektonické soutěže

Kruhový ikonický most pro Amsterdam

Vítězství a odměna $3000 za návrh ikonického mostu pro Amsterdam byla udělena týmu ze Španělska, jejichž most budí dojem, že pluje, anebo se chystá vzlétnout.

EARCH.CZ , 30. 5. 2012

Koncept

Projekt navrhuje centrální uzavřený prostor – vodní náměstí. Prostor je definován svým tvarem, proplouvají tudy lodě, chodci a cyklisté se pohybují podél jeho obvodu. Ohraničením části řeky získává projekt novou hodnotu.

Struktura

Most má jednoduchý okrouhlý tvar a klasickou konstrukci: příhradový ocelový tubus. To zdůrazňuje čistotu původní myšlenky a obhajuje racionalitu zvoleného řešení.

Zkušenost

Přechod je možný nad i pod hladinou vody. Tato dualita cest přináší nový způsob, jak překročit řeku. Povinné prostory baru a cykloservisu jsou zakomponovány na vnitřním obvodu prstence a otevírají se ven do městského prostoru.

Přístupnost

Most je s mírným podélným sklonem nad vodní hladinou přístupný pro jízdní kola i vozíčkáře. Lodní tranzit pod mostem je v souladu s výškovými a hloubkovými předpisy.

Udržitelnost

Vzhledem k jednoduchému konstrukčnímu systému, může být most postaven z vyřazené nebo znovu použitelné oceli z místní loděnice. Interiér bude ze dřeva, které představuje malou zátěž pro životní prostředí a zároveň poskytuje potřebnou odolnost vůči vlhkosti.

Vyjádření poroty

Vítězný projekt byl schopen skloubit ikonický návrh s reálným urbanistickým řešením. Kruh, který nás přivádí do výšek i hloubek, je dobře vyváženým, částečně ponořeným prstencem. Pluje a přitom budí dojem, že každou chvíli vzlétne. Jedná se o nápad, který nutí uživatele se rozhodnout, jakou cestu zvolit: tu pod vodou, pro romantickou a průzkumnou procházku, nebo tu vzduchem, pro jasnou a přímou cestu – Kruh aktivity chodců a okolního prostředí. V tomto projektu byl navržen a směle vyvinut architektonický koncept přechodu na jedinečném místě – s úžasnou plynulostí zde vzniká nadchod i podchod. Můžeme to celé shrnout slovy "přechod" a "objev". Skvělé!

Členové poroty

Tutard Laetitia – architekt (Francie) Castillo Desiree – umělkyně / fotografka (Ekvádor) Yusta Garcia Ferran – inženýr / architekt / pedagog (Španělsko)

Klíčová slova:

Amsterdam most

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři