Události / architektonické soutěže

To nemůže být most

Do redakce nám od polských architektů dorazil návrh, se kterým se účastnili soutěže na ikonický most pro Amsterdam. Přestože se neumístili v první desítce, věříme, že vás jejich nápad zaujme. Jelikož tento projekt nebyl pořadatelem zveřejněn, můžete si jej prohlédnout exkluzivně pouze na stránkách EARCH.CZ.

EARCH.CZ , 25. 5. 2012

Autorská zpráva

Mezinárodní ideová architektonická soutěž na most pro pěší do Amsterdamu nás dovedla k otázce - jak v jedné budově zkombinovat vícero prvků, které by vedly k návrhu jedinečného a vyjímečného mostu?

Název soutěže - Ikonický most - nás nutil hledat nápady se silným formálním výrazem a neobvyklým funkčním a technickým řešením. Organizátoři zároveň definovali několik funkčních požadavků, které měly být dodrženy - mimo jiné to, že most má umožňovat volný pohyb lodí a má obsahovat kavárnu a cykloservis.

Jak zkombinovat tyto funkční požadavky a užitnou hodnotu v mostu, který se má stát nezapomenutelnou ikonou Amsterdamu? Odpověď byla jasná - nemůže to být jednoduchý most, ale přesto musí sloužit své původní funkci. Musí to být objekt, který reaguje emocionálně, je plný překvapení, vyvolává jasné asociace s Holandskem a chová se jako dominanta.

Výsledkem návrhu byl objekt, který je syntézou všech předpokladů a požadavků.

"Most" - "Kytice" umělých tulipánů - symbol hlavního města, zajišťuje komunikaci mezi břehy a obsahuje potřebné funkce. Tyčí se téměř 60 m nad hladinou řeky Amstel, vytváří orientační bod, podle kterého se lze ve městě orientovat. Ale objekt nejen že využívá hodnoty místa, ale slouží i k jeho zkoumání - jako London Eye - umožňuje obdivovat panorama Amsterdamu z dosud nedostupné perspektivy. V těchto pohárech tulipánů je umístěna kavárna a cykloservis. Přístup na tuto platformu zajišťují dvě mobilní kabiny, které se zvednou ze země až na úroveň platformy díky "stonku", vyrobenému z uhlíkových vláken. Vlákna tvoří síť komor s odděleným plněním a vyprazdňováním plynem nebo tekutinou, čímž je řízeno zvedání nebo klesání stonků z pozice kolmé až do pozice naklonění k zemi. Vnější okvětní lístky jsou vytvořeny z průsvitné, pružné, nepromokavé, odolné a vrstvou polyuretanu kryté textilie. Prostorovou tuhost zajišťuje hliníková konstrukce pod textilií. Celá "kytice" má schopnost jemného vertikálního pohybu, který budí dojem vlnění se ve větru.

Klíčová slova:

Amsterdam most

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři