Události / architektonické soutěže

Začala architektonická soutěž o dva miliony dolarů

Holcim Awards otevírá 4. cyklus mezinárodní soutěže, která po celém světě hledá ty nejinovativnější a nejfunkčnější projekty v kontextu environmentálního stavění. Šanci mají i čeští architekti a projektanti, pokud se přihlásí!

Jiří Kout , 4. 9. 2013

Holcim Awards je celosvětová otevřená soutěž, určená obecně pro inovativní stavebníky. Těmi mohou být architekti, projektanti i vlastníci stavebních firem, kteří svými projekty odpoví na technologické, environmentální, sociálně-ekonomické či kulturní otázky v dnešním stavitelství. Cílem je tedy nalézt takové projekty, které jsou trvale udržitelné, a to ze širokého hlediska. Nejedná se jen o „zelenost“ stavby, ale také o nalezení nových významů jak v technologiích, tak v sociálně-kulturním vztahu architektury a stavitelství ke svému okolí.

Holcim Awards je jedna z nejvýznamnějších soutěží ve svém oboru. Nejen na české poměry výjimečná finanční dotace ve výši celkem 2.000.000 USD, ale i náročné soutěžní podmínky zaručují vysokou prestiž. Soutěž se tak snaží najít ty nejlepší projekty, které přispívají k udržitelnosti v rámci architektury, urbanismu a krajinotvorby, stejně jako stavebních materiálů a technologií. Přihlášky musí být předloženy on-line zde do 24. března 2014 v angličtině.

Hlavní kategorie Holcim Awards je určena již praktikujícím profesionálům a kategorie "Nová Generace" je určena studentům a začínajícím profesionálům ve věku 18-30 let, přičemž realizace projektu nesměla být zahájena před 1. červencem 2013. Soutěž tak lze také chápat jako podporu pro realizování nadějných a nekonvenčních projektů, které by jinak nemohly vzniknout právě proto, že se snaží vyrovnat se současnou situací novými prostředky a nemají ještě všeobecnou podporu.

Soutěž je organizována švýcarskou nadací Holcim Foundation for Sustainable Construction a v roce 2013/14 probíhá paralelně v pěti regionech světa - v Evropě, Severní Americe, Jižní Americe, Africe a Blízkém Východě, Asii a Oceánii. Z každého regionu budou oceněny vždy tři projekty. Výherce získá 100.000 dolarů, druhé místo je oceněno 50.000 dolary a třetí v pořadí získá 30.000 dolarů. V roce 2015 pak následuje globální finále, do kterého postupuje všech patnáct oceněných projektů napříč regiony. Ty se utkají o hlavní cenu Global Holcim Awards, jež je dotovaná 300.000 dolary.

Zjednodušená on-line přihláška

Přihlášení do soutěže probíhá jednoduše prostřednictvím on-line přihlášky. Ta musí být podána v angličtině pomocí webového formuláře a musí poskytnout informace o autorech, projektu, vysvětlit pohled na klíčové otázky udržitelné výstavby, přiblížit technické detaily a doplnit projektovou dokumentací, schématy a ilustracemi. Komplexní příručka "krok-za-krokem", přehledně popisující celý postup, je připravena na: www.holcimawards.org/guide.

Mezinárodně uznávaní architekti a akademici v porotách

Nezávislé skupiny porotců posuzují všechny projekty s ohledem na pět “klíčových témat” udržitelného stavitelství, která zahrnují Ekonomický výkon a slučitelnost, Etické normy a sociální spravedlnost, Kvalitu životního prostředí a účinné využívání zdrojů, Kontextové a estetické dopady, stejně jako Inovaci a přenositelnost. Porotám předsedají Jean-Philippe Vassal (pro region Europe), Toshiko Mori (North America), Bruno Stagno (Latin America), Howayda Al-Harithy (Africa Middle East) a Rahul Mehrotra (Asia Pacific). Kompletní seznam porotců najdete na: www.holcimawards.org/juries

Podporováno technickými univerzitami

Holcim Awards je organizována ve spolupráci s předními technickými univerzitami, které poskytují místo pro setkání porotců. Swiss Federal Institute of Technology (ETH Curych) je technickým kompetenčním centrem Nadace Holcim (TCC). Ostatními partnerskými univerzitamy jsou: Massachusetts Institute of Technology (USA), Tongji University (Čína), Universidade de São Paulo (Brazílie), University of the Witwatersrand (JAR), Universidad Iberoamericana (Mexiko), Ecole Supérieure d’Architecture de Casablanca (Maroko), Indian Institute of Technology (Bombaj), American University of Beirut (Libanon), Tsinghua University (Čina) and University of Melbourne (Austrálie).

Více než 150 oceněných projektů v průběhu 10 let

Detaily o všech oceněných projektech z předchozích cyklů Holcim Awards na: www.holcimfoundation.org/projects-search

Klíčová slova:

Holcim Awards

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři