Mnichov - zářící metropole umění

Datum konání: 06.04.2015 (Celý den)

Pátek, 23. Leden 2015 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Západočeská galerie v Plzni a společnost Plzeň 2015 vás srdečně zvou na první výstavu z letošních velkých projektů připravených v rámci projektu Plzeň 2015 – Evropské hlavní město kultury.

Mnichov - zářící metropole umění

Mnichov se stal v druhé polovině 19. století jedním z hlavních evropských uměleckých center, když se zejména malířství Mnichovské školy stalo mezinárodně uznávaným a oceňovaným fenoménem. Mnichov byl vyhledáván mladými umělci z celého světa, mezi nimiž měla silné zastoupení česká komunita. Umělci z českých zemí tam získávali vzdělání buď na Akademii umění, nebo v soukromých výtvarných školách. Mnichov pro ně představoval alternativu k pařížskému školení, nebo jeho předstupeň, v rámci střední Evropy však předstihl další místa uměleckého vzdělání, jakými byly Praha, Vídeň, Berlín a jiné. Po nástupu secese v 90. letech 19. století se specifický koncept Mnichovské školy transformoval do pluralitního spektra uměleckých tendencí, pro české výtvarné umělce byl však Mnichov až do konce „dlouhého 19. století“ za I. světové války nadále mimořádně přitažlivý.

Termín „zářící metropole umění“ v názvu výstavy je převzat ze známé novely Thomase Manna Gladius Dei z roku 1902. Projekt obsáhne dobu od roku 1870 do roku 1918, tedy dobu od slavné éry Mnichovské školy až po nástup avantgardy. Na výstavě budou zastoupena díla těchto autorů: Lovis Corinth, Ludwig Dill, Alexej von Jawlenskij, Vasilij Kandinskij, Paul Klee, Alfred Kubin, Wilhelm Leibl, Franz von Lenbach, Gabriel von Max, Václav Brožík, Luděk Marold, Hugo Steiner-Prag, Carl Thiemann, Joža Uprka a mnoho dalších.

Výstavu připravil Roman Musil (ředitel Západočeské galerie v Plzni) a Aleš Filip (Masarykova univerzita v Brně).

Další podrobnosti o výstavě najdete ZDE.