Architekt Davik Kubík navrhl pro ski areál Kraličák rozhlednu z modřínové kulatiny

Středa, 30. Leden 2019 - 15:59
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Ke konci minulého roku se mezi sjezdovkami ski areálu Kraličák v Jeseníkách otevřela nová rozhledna podle návrhu architekta Davida Kubíka ze studia Huť architektury Martin Rajniš. Subtilní stavba o výšce 35 metrů nese typický rukopis studia Martina Rajniše - konstrukci rozhledny tvoří modřínová kulatina, tak aby stavba co nejlépe zapadla do okolní krajiny. V mnohém se tak podobá pražské rozhledně Doubravka, kterou studio dokončilo rovněž minulý rok. Architekti pod vedením profesora Martina Rajniše pro ski areál navrhli již dříve après-ski v podobě dřevěného iglú.

Rozhledna Kraličák, Huť architektury Martin Rajniš © BoysPlayNice
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor David Kubík
Ateliér Huť architektury Martin Rajniš
Stavebník Ski Kraličák
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Staré Město
Ulice, číslo Hynčice pod Sušinou
PSČ 788 32
Datum projektu 2017
Datum realizace 2018
Užitná plocha 12.00m2
Zastavěná plocha 18.00m2
Poznámka

Statika: Static solution s.r.o. – Ing. Tomáš Fremr, Ph.D.
Projekce a realizace: Taros Nova s.r.o. – Ing. Ondřej Orság

Rozhledna je výsledkem několikaleté spolupráce s místním ski-areálem Kraličák. Je umístěná na nejvyšším bodě mezi Hynčicemi a Stříbrnicemi, vrch Štvanice 866 m.n.m. Pomyslný střed areálu na kopci v lese, mezi sjezdovkami. Okolo nádherná, dramatická, rozlehlá krajina. Staré Město, výhled na celé Jeseníky, na druhé straně hustě zalesněné úbočí Králického Sněžníku, kde pramení řeka Morava. Zadání bylo splněno, celoročně otevřená, 35 metrů vysoká rozhledna, umístěná na horní stanici lanovky – střed areálu. 

Věž zde stojí jako sebevědomý štíhlý kulatý obelisk. Bod uprostřed. Jednoduché konstrukční schéma, štíhlá 35 metrů vysoká vertikála zajištěná lany. Při konstruování jsme hledali úsporná, racionální řešení, která by byla odpovědí na zadání. Snažíme se vycházet z místa. Kámen/dřevo. Jako konstrukční materiál jsme zvolili modřínovou kulatinu. Je zde použitá více méně tak, jak stojí všude okolo. Kmeny na stojato propojené mezi sebou vynášejí vyhlídkovou podestu, proti povětrnosti chráněnou bezpečnostním sklem. Ve středu věže visí kulaté dřevěné schodiště, jako kyvadlo vyrovnává nápory větru. Po 152 schodech vystoupáte až nad špičky okolního lesa. Nad vámi už budou jen signální červená světla a větrná korouhev.

Dimenzování nebylo jednoduché, toto místo je namáhané silným větrem a sněhem/námrazou. Kulatina je po 5 metrech výšky napojovaná přes ocelový styčník, ke kterému je připojený ztužující polygon/trojúhelník. V těchto místech jsou i přípoje jednotlivých táhel. Vodorovné a torzní síly zachycují ocelová lana kotvená do patek ve vzdálenosti 15 metrů od rozhledny.    

Modřín je sám osobě velmi trvanlivý i na povětrnosti, navíc je zde použitá tlaková impregnace, dřevo není v kontaktu se zemní vlhkostí a spoje jsou navrženy jako vysychavé, proto věříme, že zde rozhledna vydrží minimálně 30 let.