Areál Katolického gymnázia Třebíč doplnila nová budova podle návrhu Atelieru Tišnovka

Úterý, 19. Květen 2020 - 0:19
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Brněnská architektonická kancelář Tišnovka dokončila minulý rok přístavbu Katolického gymnázia Třebíč, jehož areál se nachází poblíž centra města. Architekti Miloš Klement a Petr Todorov navrhli elegantní čistou budovu obdélníkového půdorysu se sedlovou střechou, jejíž bílou omítku doplňují světlé střešní šablony. Budova využívá především solidní prověřené materiály podtrhující její celkový charakter. Díky prosklenému respiriu v přízemí do interiéru proudí sluneční světlo, na jeho střeše pak vznikla otevřená terasa.

Přístavba Katolického gymnázia v Třebíči, Ateliér Tišnovka © BoysPlayNice
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Miloš Klement, Petr Todorov
Ateliér Ateliér Tišnovka
Spolupracovníci Eva Kovářová
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Třebíč
Ulice, číslo Otmarova 30/22
PSČ 674 01
Suma 50 000 000.00
Měna CZK
Datum projektu 2016
Datum realizace 2019
Zastavěná plocha 598.00m2
Plocha pozemku 5 572.00m2
Poznámka

Investor: Biskupství brněnské
Statika Václav Přikryl

 

 

Přístavba gymnázia je intervencí do stávajícího areálu školy, který se nalézá v budovách bývalého kapucínského kláštera v Třebíči - Jejkově. Nová budova nahradila jednopodlažní provizorní křídlo bývalých dílen z období totality. Na jižní straně přístavba sleduje směr budov kvadratury, na severní straně vytváří vnitřní nádvoří pro relaxaci a oddych studentů s návazností na venkovní učebnu. Dvoutraktové dispoziční schéma otvírá v přízemí prosklené respirium do nádvoří, v patře je chodba orientována do otevřené terasy. Učebny, laboratoře  a kabinety jsou řazeny dle konkrétních požadavků školy. Architektura je artikulována jako jednoduchý navazující archetypální tvar se soudobým výrazem a detaily. 

Přístavba Katolického gymnázia Třebíč, Ateliér Tišnovka/ Miloš Klement, Petr Todorov © BoysPlayNice

Konstrukce a technologie: Konstrukce využívá kombinovaný systém nosných keramických stěn, železobetonových sloupů a stropů. Materiály - vápenná omítka, cembritové šablony, vymývané teraco, hliníková okna, šedě lakovaná ocel. Kamenné zídky jsou ze skládané rosické ruly. V interiérech je použito světlé broušené teraco a dubové parkety, dveře, průhledy do učeben a vestavěný nábytek jsou z javorového dřeva.


Přístavba Katolického gymnázia Třebíč, Ateliér Tišnovka/ Miloš Klement, Petr Todorov © BoysPlayNice


Přístavba Katolického gymnázia Třebíči, Ateliér Tišnovka/ Miloš Klement, Petr Todorov © BoysPlayNice