Byt s vůní zašlých let

Úterý, 21. Únor 2017 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: autorská zpráva

Kdo by si pomyslel, že interiér, který by jako z oka vypadl filmům s Oldřichem Novým, byl původně nevzhlednými kancelářemi s roletami na oknech. Snad jen moderní nábytek a osvětlení dává tušit, že se jedná o současnou rekonstrukci. A jednoznačně zdařilou. 

Veronika Pánková, Interíér bytu Jičín, foto © archiv autora
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Veronika Pánková
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Jíčín
Datum projektu 2013
Datum realizace 2015

Byt se nachází ve starém bytovém domě na hlavní pěší zóně v centru Jičína. Původně zde byly kanceláře, a tak dispozice vyžadovala velké zásahy jak stavební, tak instalační. Původní dispozice bytu totiž neposkytovala dostatečné pohodlí. Koupelna byla přístupná pouze z průchozí ložnice, nedostatečné bylo také technické zázemí bytu. Bylo nutné odstranit průchozí místnosti, vybudovat kuchyň i hygienické zázemí. Výsledkem je příjemný prostor, jenž na vás dýchne érou zašlých let. Příjemný vstup je dostatečně prostorný a navazuje na chodbu, jež obsluhuje další části bytu. Zajímavým prvkem je oblý roh ložnice, jež dodává vstupní hale zajímavý detail i zmíněný dostatek prostoru. Obývací pokoj je propojen s kuchyní a jídelní částí, změna dispozice umožnila také vznik dnes již opomíjené spíže.

Přáním klienta byl interiér v původním duchu domu, který je z první republiky. Na dlažby a obklady byl použit italský travertin, veškeré dřevěné podlahy a dřevěný nábytek je z přírodního olejovaného dubu. Na stropy se provedla jednoduchá štuková výzdoba, která odpovídá dobovým fotkám, využilo se množství komínů, a do bytu se tak vrátila i kachlová kamna. Jedním z přání klienta bylo dostat do bytu i cihelnou stěnu - původní stěny nebylo možné obnažit a tak se v obývacím pokoji nakonec realizovala přizdívka ze starých cihel. Ty architekti sehnali z nedaleké bourané stodoly.