Čeští studenti se vůbec poprvé utkají v USA v solárním desetiboji

Pondělí, 6. Únor 2012 - 1:00
| Napsal:

Tým ČVUT vedený studenty Fakulty architektury postoupil mezi 20 finalistů studentské architektonické soutěže Solar Decathlon. V Kalifornii postaví „sluneční dům“.

Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Martin Čeněk, Tomáš Durdis, Dalibor Hlaváček, Eduard Schleger, Lukáš Liesler
Ateliér FA ČVUT – Ateliér Hlaváček & Schleger & Liesler
Škola ČVUT v Praze
Světadíl Amerika
Země Spojené státy americké
Datum realizace 2013
Poznámka

autor: Tým ČVUT, koordinátor týmu: Dalibor Hlaváček, hlavní architekt: Martin Čeněk, statika dřevěných konstrukcí: Pavel Nechanický

Od roku 2002, kdy se ve Washingtonu konal první Solar Decathlon, soutěží každé dva roky univerzitní týmy z celého světa v návrhu a stavbě energeticky soběstačného solárního domu. Studenti sami zajišťují financování projektu, jeho prezentaci, vlastními silami domy staví. Stavby, které vznikají na půdě univerzit, jsou na finální přehlídku převezeny do USA, kde jsou hodnoceny v deseti disciplínách — podobně jako v atletickém desetiboji. Soutěží se například v bilanci elektrické energie, kvalitě vnitřního prostředí nebo použitelnosti pro běžný realitní trh. Soutěžní domy jsou prezentovány veřejnosti a přehlídku doprovází řada workshopů, odborných konferencí a přednášek.

Letošní 6. ročník Solar Decathlon se přesunul do Orange County Great Park v Kalifornii. Cílem prestižní mezinárodní soutěže pořádané Ministerstvem energetiky USA je propagace využití solární energie a nových efektivních technologií v architektuře a stavebnictví.

Princip domu AIR House, se kterým tým ČVUT vstupuje do soutěže, je jednoduchý a přesto novátorský. Koncept vystihují dvě slova: Box – Membrána. Box jako odkaz na tradici minimálního bytu české architektonické avantgardy 20. let, úsporný, prefabrikovaný a mobilní. Membrána jako nosná konstrukce, high-tech a inteligentní kůže.

Soutěž Solar Decathlon je jedinečnou příležitostí prezentovat architekturu jako disciplínu, ve které boduje všestrannost, komplexní návrh a multidisciplinární spolupráce. Pro České vysoké učení technické nabízí možnost představit se jako přední evropské vědecké pracoviště, schopné obstát ve světové konkurenci.

Team ČVUT

FA ČVUT FSv ČVUT
prof. Ing. arch. ir. Zdeněk Zavřel prof. Ing. Petr Hájek, CSc.
Ing. arch. Martin Čeněk Ing. Michal Bureš
Bc. Tomáš Durdis Ing. Veronika Křelinová
Ing. arch. Dalibor Hlaváček, PhD. Ing. Antonín Lupíšek
Bc. Barbora Janíková  
Ing. arch. Hana Kasalová Kontaktní osoba:
Ing. arch. Lucie Kirovová Ing. arch. Dalibor Hlaváček, PhD.
Fakulta architektury ČVUT
Thákurova 9
166 34 Praha 6 – Dejvice
T: +420 777 165 450
E: dhlavacek [at] fa.cvut.cz
Bc. Petr Paleček
Ing. arch. Kateřina Rottová
Bc. Petra Rybářová
doc. Ing. arch. Eduard Schleger
Ing. arch. Lucie Zemenová


 

Klíčová slova: