Dřevěný modulární domek od Atelieru Štěpán sestavili v Tachově za necelý den

Pondělí, 1. Duben 2019 - 0:12
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

V Tachově na Plzeňsku vznikl český prototyp patrového Freedomku, jehož koncepce spočívá v nízkonákladovém a ekologickém bydlení. Dům připomínající tvar parníku navrhl architekt Marek Štěpán jako kompozici dvou různě velkých modulů, jež jsou z 95 % tvořeny ze dřeva. Inspirací architektovi byly známé baťovské půldomky ve Zlíně, k nimž se Freedomek s označením No. 061 přibližuje jak celkovými rozměry, tak řešením vnitřní dispozice. Sestavení domu přímo na parcele navíc zabralo jediný den.

Freedomek no.061, ateliér Štěpán © Jakub Skokan, Martin Tůma/ BoysPlayNice
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Marek Štěpán
Ateliér Ateliér Štěpán, Freedomky
Spolupracovníci František Brychta
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Tachov
Suma 3 000 000.00
Datum projektu 2013
Datum realizace 2017
Užitná plocha 56.00m2
Zastavěná plocha 46.00m2
Poznámka

Fotografie: BoysPlayNice

Jednašedesátka, tedy obytný dům s pořadovým číslem Freedomky No. 061 byl na pozemku sestaven (k překvapení sousedů) během jednoho podzimního pátku od 7 do 15 hodin. Následně navazovala montáž carportu a terasy. Využívá plně skladebnost a velikost předešlých autorových modulů a skládá je nad sebe menší S (4x7m) na větší M (4x11,5m). Moduly byly přivezeny na místo již plně zařízené včetně nábytku. Tachovská jednašedesátka se vypíná do výše a svými proporcemi připomíná stylizovaný parník i s horní terasou – palubou na přídi. K opravdovému hausbótu mu chybí jen voda, v níž by kotvil. Je vůbec prvním patrovým freedomkem u nás a má speciální autorem signovaný štítek.  

Jednašedesátka koncepčně navazuje na meziválečné teorie Karla Teigeho o podobě minimálního bytu. Nyní po několika letech od představení No. 001 na Václavském náměstí nachází inspiraci v patrových baťovských čtvrt – a půldomcích ve Zlíně. Inspirací mi bylo přespání v jednom půldomku ve Zlíně. K baťovským domkům se přibližuje svým měřítkem i způsobem organizování vnitřního prostoru. Prací se členěním fasády a proporcemi okenních otvorů pak může připomínat Le Corbusierovy domy v obytné čtvrti Pessac. Současný trend však směřuje k mobilnímu a úspornému bydlení: je patrný i ze známého projektu „nomádské“ bytové buňky Loftcube německého designéra Wernera Aisslingera. Projekty Loftcube a Freedomky spojuje sen o svobodě a ekologické aspekty, v základním konceptu se však odlišují. Freedomky jsou bližší středoevropskému regionu a německy mluvícím zemím svou organizací vnitřního prostoru, materiálovým řešením ve dřevu i rukopisem Atelieru Štěpán. Loftcube má územně širší a klientelou užší záběr. 

Jednašedesátka je vyrobena z 95 % ze dřeva. Její nosná konstrukce je z lepeného dřeva a má přesné spoje podle švýcarského patentu. Přesné frézované spoje ve tvaru lichoběžníku jsou udělány velmi jednoduše a jejich pevnost je obrovská. Zateplení tvoří dřevovláknitá izolace, která má přínosný fázový posun den – noc. Fasáda je difuzně otevřená, ze severského modřínu. Vytápění domu je sálavými panely, větrání lokální rekuperací, okna jsou dřevěná s trojsklem. Dům je uložen na pětici zemních pasů. Interiér je bílý a dřevěný a odráží tak hlavní konstrukční materiál domu. Nábytek je vyroben z březové překližky se skrytými úchyty, podlaha a schodiště jsou z masivního dubu.  

Jednašedesátka freedomek pracuje s autorovými principy selské ekologie, tedy racionální ekologie tvořené »selským rozumem«, ne tlakem technologií. V tomto vnímání pak vítězí jednoduchá a domyšlená řešení nad složitými technologickými celky. Nepoužívá nejrůznější pseudoekologické součásti, které jsou v tomto rámci neefektivní, neekonomické a jen sledují líbivé trendy. Ověřením principů jsou roční náklady na energie u tohoto tachovského freedomku v příjemné výši 21,5 tis. Kč.