Dřevostavba od studia Prodesi/Domesi čerpá z tradice venkovských domů

Úterý, 5. Březen 2019 - 0:12
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Stávající venkovské stavby v podhorské slovenské obci Veterná Poruba doplnila novostavba z dílny architektonicko-realizační kanceláře Prodesi/Domesi. Architekti navrhli tvarově jednoduchou dřevostavbu, která svou formou vychází z archetypálního tvarosloví místní tradiční zástavby. Investorovu touhu po úzkém propojení domu s okolím vyřešila prostorná zasklená terasa, která obyvatelům poskytuje panoramatický výhled na krajinu Nízkých Tater a zároveň chrání před drsnými povětrnostními podmínkami.

Rodinný dům Veterná Poruba, Prodesi/Domesi  © Milan Hutera
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Václav Zahradníček, Hana Bartoňová
Ateliér Prodesi
Zodpovědný projektant
Generální dodavatel Domesi, s. r. o.
Světadíl Evropa
Země Slovensko
Město Veterná Poruba
Datum realizace 2016
Užitná plocha 130.00m2

Jak dosáhnout toho, aby byl nový dům vysněným domovem rodiny stavebníka a současně harmonicky rozšířil „rodinu“ existujících staveb v místě výstavby? Častá otázka, kterou si osvícení investoři kladou na začátku plánování rodinného domu, vyžaduje individuální projekt a jak profesionální, tak i citlivý přístup architekta k celistvému řešení novostavby – obzvlášť tehdy, když bude stát v lokalitě s tradiční venkovní zástavbou.

Při návrhu rodinného domu ve Veterné Porubě se architektům a stavitelům z architektonicko-realizační kanceláře Prodesi/Domesi povedlo citlivé začlenění moderní dřevostavby mezi okolní starší tradiční „chalupy“ v obci velmi dobře. Na první pohled je zřejmé, že jde o současnou architekturu, čerpající z archetypálního tvarosloví a reagující sedlovou střechou na historicky ověřenou formu, která nejlíp chrání dům před drsnějším podhorským počasím. Definitivní vyřešení venkovní „obálky“ domu v parteru, kde si stavebník přál velkorysou pobytovou terasu, našeptala sama příroda. Zkušenosti při pobývaní na terase ukázaly, že je nevyhnutelné její prostor uzavřít zasklením, když má sloužit obyvatelům domu i v dnech s větrným počasím – a ty jsou v lokalitě, jak napovídá samotný název obce, spíše pravidlem než výjimkou.

Rodinný dům stojí na mírně svažitém pozemku s výhledem na Nízké Tatry. Moderní dřevostavba má dvě nadzemní podlaží se sedlovou střechou se sklonem 45° a s vikýřem se sklonem 6°. Základní půdorysní tvar stavby je obdélník. „Dům ve Veterné Porube jsme navrhli a postavili pro místního lékaře – chirurga a jeho rodinu,“ vysvětluje architekt Václav Zahradníček. „Dispozičně jsme dům navrhli dle individuálních potřeb klienta. Tvarem jsme chtěli reagovat na bezprostřední okolí, ale také dát stavbě soudobý architektonický ráz.“

Dispozice domu je zkoncipovaná racionálně a důmyslně. Denní pobytová část se nachází na úrovni parteru a noční klidová část je umístněná na poschodí. Přidanou hodnotou přízemí je rozsáhlá zasklená, terasa, která navozuje atmosféru příjemného rekreačního místa a umožňuje obyvatelům domu jedinečně úzké spojení s okolm prostředím i v čase nepříznivého počasí. Proslunění a výjimečné světelné scény vnáší do interiéru domu střešní okna, umístěná nad galerií na poschodí.

Dům je postavený moderní technologií z lepených dřevěných panelů Novatop, stropní trámy tvoří pohledové  KVH hranoly. Pohledová kvalita dřevěných panelů stěn a stropů určuje zásadním způsobem vizuální a vněmový charakter interiéru. Vnitřek domu naplňuje vlídná a zároveň osobitá atmosféra s převahou dřevěných ploch. Ležérní a útulný charakter místností se podařilo dosáhnout doplněním dřevěných stěn a stropů o světlé a přírodní odstíny nábytkového zařízení – bílá, béžová, šedá. Žluté akcenty vnáší do prostoru jas a přívětivý tón. Fasáda domu je obložená modřínem, který je ponechán v neupravené podobě – tím stavba důsledně koresponduje s okolní scenérií. 

Dřevostavba ve Veterné Porubě je vyhotovená v nízkoenergetickém standardu. Vytápění objektu je řešeno podlahovým elektrickým topením a s několika přímotopy a konvektory. Jako doplňující zdroj tepla se využívají  krbová kamna. Větrání je zabezpečeno rekuperací.