EXPO 2015 - Pavilon Spojených arabských emirátů

Středa, 8. Červenec 2015 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Při návštěvě Pavilonu Spojených arabských emirátů na první pohled vnímáte hlavní princip návrhu architektů ateliéru Foster + Partners, a sice snahu přenést tradiční pouštní město do italského Milána. Interiér pavilonu tvoří úzké uličky, vytvářející stín svým obyvatelům, jeden z typických prvků arabských kompaktních měst.

EXPO 2015, Pavilon SAE - foto © Filippo Poli
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Foster + Partners
Světadíl Evropa
Země Itálie
Město Milano
Datum projektu 2013
Datum realizace 2015
Užitná plocha 3 500.00m2
Poznámka

Foster + Partners Design Team Norman Foster: David Nelson, Spencer de Grey, Gerard Evenden, Martin Castle, John Blythe, Andre Ford, Giovanna Sylos Labini, Ronald Schuurmans, Daniel Skidmore, Andrea Soligon, Ho-Ling Cheung, Francis Aish, Henrik Malm, Sam Joyce, Andrew Jones

Do pavilonu vchází návštěvník z hlavní promenády výstavního areálu. Odtud je vtažen do úst kaňonovitého prostoru vymezené ho dvěma zvlněnými dvanáct metrů vysokými zdmi. Při průchodu pavilonem dokonale vnímáme sugesci úzkých pěších ulic a dvorů starověkého pouštního města – a také současný přístup v udržitelném urbanistickém konceptu Masdar City v Abu Dhabi, navrženém Foster + Partners. Stěny přecházejí v sérii rovnoběžných vln, vyjádřujícícmi hřebeny a textury písečných dun.

Stěnové panely tvořené vlákno-betonem jsou podporovány ocelovým rámem, který může být snadno demontován a celý pavilon pak eventuální přemístěn do Spojených arabských emirátů. Od vchodu se směrem k hledišti mírně zvedá plynulá rampa. Hlediště se nachází v samotném středu – srdci – pavilonu. Návštěvníci mohou sledovat cestu skrze interaktivní displeje, na kterých je rovněž formou prezentace představena speciální výstava oslavující Dubaj jako hostitelské města pro Expo 2020. Na konci expozice pavilonu návštěvnická stezka končí zelenou oázou. Terénní úpravy kolem pavilonu a v otevřených prostorách jsou navrženy tak, aby evokovaly terén a flóru ve Spojených arabských emirátech.

Návrh celého pavilonu se řídil zásadami LEED s kombinací pasivních a aktivních technik. Zásadní pro návrh byla možnost recyklace a následného znovuvyužití ve Spojených arabských emirátech na dalším ročníku výstavy EXPO.

Norman Foster k tvorbě návrhu pavilonu řekl:
"Jsme velmi hrdí na to, že jsme byli vybráni k vytvoření národního pavilonu pro Spojené arabské emiráty. Naším úkolem bylo navrhnout objekt využitelný ve dvou odlišných klimatických prostředích. Cílem bylo vytvořit přirozený, pohodlný prostor pro návštěvníky v Miláně, ale s ohledem na znovu-využití na výstavu v Dubaji bylo potřeba zajistit dostatečný stín před intenzivním sluncem. Konstrukce odráží naše studie podoby starobylých měst a naši fascinaci pouštní krajinou. Kaňonovitý vchod dramaticky vítá návštěvníky a stezky mezi vysokými zdmi je přirozeně vedou do hlediště, výstavních prostorů a do dvora."

Gerard Evenden, Senior Executive partner a Studio Head, Foster + Partners:
"Náš pavilon je jedinečný pro svou reprezentaci pouštní krajiny a urbanistických tradic arabských zemí. Co se týče nedostatku vody a extrémních klimatických podmínek, Spojené arabské emiráty zažívají dnes to, co svět zažije zítra. Náš návrh upozorňuje na problémy zachování života v pouštním podnebí a současně ukazuje, jak efektivní pasivní konstrukční řešení mohou pomoci k podpoře moderních udržitelných souborů.“