EXPO 2015 - Vietnamský pavilon

Středa, 12. Srpen 2015 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva, Marek Obtulovič

Dnes se naším prostřednictvím můžete podívat do posledního pavilonu z našeho seriálu věnovaného letošní světové výstavě EXPO v Miláně. Je jím pavilon z dílny Vo Trong Nghia Architects reprezentující Vietnam, jehož ocelovo-skleněnou hmotu tradičně doplňují bambusové sloupy.

EXPO 2015, Vietnamský pavilon - foto © Saverio Lombardi Vallauri
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Vo Trong Nghia
Ateliér Vo Trong Nghia Architects
Spolupracovníci Takashi Niwa
Světadíl Evropa
Země Itálie
Město Milano
Suma 2 080 000.00
Měna USD
Datum realizace 2015
Zastavěná plocha 887.00m2
Poznámka

Projekční tým: Marek Obtulovič, Nguyen Viet Hung, Nguyen Ba Tuong, Raffaello Rosselli, Dau Nhat Quang, Hoang Quoc Bao

Poselstvím vietnamského pavilonu pro výstavu Expo v Miláně 2015 s mottem ‚Potraviny pro planetu, energie pro život’ je nejen myšlenka dostatku potravin, ale i harmonického životního prostředí, které pozitivně ovlivňuje lidskou psychiku. Vietnamská města, včetně Hanoje a Ho Či Minova Města ztrácí množství zelených ploch, které v současnosti dosahují méně než jednoho metru čtverečního na obyvatele. Koncept vietnamského pavilonu reaguje na tuto situaci osazením stromů i na střeše objektu.

Vietnamský pavilon o ploše 887 metrů čtverečních již z dálky zaujme lesem čtyřicetišesti stromů na střeše budovy, jehož záměrem bylo vytvoření příjemného životního prostředí ve stínu stromů. Cílem architektů bylo přivést do města zpět panorama stromů s cílem zdůraznit význam přírody, regenerace a života v souladu s přírodou. Nejen, že stromy mají vizuální a emocionální vliv na lidské bytosti, ale také stíní svými korunami budovu, čímž tlumí sluneční záření. Kromě toho, stromy dále vytvářejí osvěžující vánek spolu s vodní plochou bazénu. Mají tak energeticky úsporný vliv na provoz budovy a zároveň poskytují pohodlné prostředí svým návštěvníkům.

Bambus je významným stavebním materiálem konstrukce tohoto pavilonu. Má velmi bohatou a silnou vazbu na vietnamskou kulturu. Sloupy jsou tvořeny pláty bambusu coby symbol taktilního přírodního materiálu v prostoru.

Pavilon byl od počátku navrhován jako přechodná stavba na omezenou dobu provozu, kdy poskytuje prostor expozici v rámci světové výstavy, takže stavba byla navržena jako nízkorozpočtová. Pavilon tedy tvoří budova využívající pozitivních vlastností bambusu, jeho schopnosti rychlého růstu. Své výhody uplatňují i stromy rostoucí v květináčích a řada znovu využitelných materiálů.

Koncept pavilonu je navržen v duchu hesla "Budování pro stromy" jako model pro nová města poskytující lidem příjemné prostředí pro život.