Humpolecký park Stromovku proměnilo studio OK PLAN do podoby "městské zahrady"

Pondělí, 12. Srpen 2019 - 0:05
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Na jaře došlo v Humpolci k otevření nové podoby parku Stromovka, na jejíž řešení proběhla před pěti lety architektonická soutěž, ve které zvítězilo místní známé studio OK PLAN ARCHITECTS ve spolupráci se zahradními architekty Partero. Studio pod vedením architekta Luďka Rýznera pojalo park jako "městskou zahradu" nabízející pestrou škálu aktivit. Uprostřed parku vznikl nový zahradní altán ve tvaru elipsy se zelenou střechou. V blízkosti Stromovky se také nachází galerie 8smička, kterou architekti ze studia OK PLAN vytvořili transformací bývalé továrny.

Obnova parku Stromovka v Humpolci, OK PLAN ARCHITECTS © Aleš Jungmann
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Luděk Rýzner, František Čekal, Helena Pasáčková, Marcela Susedíková
Ateliér OK PLAN ARCHITECTS
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Humpolec
Suma 41 000 000.00
Měna CZK
Datum projektu 2014
Datum realizace 2019
Plocha pozemku 19 400.00m2
Poznámka

Vegetační úpravy: Atelier Partero - Ing. Mirka Svorová, Ing. Jakub Finger, Ing.arch. Marika Dumková, Ing. Jana Zuntychová

V roce 2014 vypsalo Město Humpolec architektonickou soutěž na obnovu parku Stromovka v Humpolci. Vítězný projekt byl následně zpracován k realizaci. Hlavní snahou bylo vytvoření městské zahrady – ponechání maximální plochy zeleně uprostřed města. Park jsme otevřeli slunci a udělali ho přehlednější a tím i bezpečnější. Ozdravili jsme stávající stromy, pokáceli přerostlé a nebezpečné, park je doplněný o stromy nové, květinové záhony a trvalkové porosty. Ulice jsou od parku odcloněny pomocí nízkých živých plotů. 

Nově vznikla velká pobytová louka v přímé návaznosti na altán uprostřed parku. Prostor pro psy je vymezen, do parku je psům vstup zakázán. 

V nabídce parku je dětské hřiště, navržené speciálně pro tuto lokalitu. Atypická prolézačka je tvořená lanovými tunely ze sítí, pohyblivé boudičky a pevné ocelové spojovací můstky jsou doplněné skluzavkou a lanovými sítěmi. 

Centrem parku se stává zahradní altán. Střecha i půdorys altánu má tvar elipsy, spodní část objektu je betonová, vykonzolovaná nad terén, s dřevěným obložením teras. Nosná konstrukce je ocelová, celosvařovaná. Kvůli rozpětí a vyložení konzol střechy je konstrukce provedena jako prostorový rám, doplněný o sekundární střešní nosníky. Střecha je navržena jako zelená intenzivní s vegetačním substrátem. Vlastní objekt je vložená hmota kvádru mezi elipsovitou střechu a terasu nad terénem, je vyzdívaný z keramických tvarovek, pro část fasády je použito fasádní prosklení, zbytek je obložen dřevěnými latěmi z cedru, které fasádu vizuálně spojují i přes množství provozních vstupů a otvíravých částí. 

V přední části altánu je pronajímatelný prostor, využitý jako kavárna, s možností výstupu na terasu. 

V rámci altánu jsou provozovány veřejné toalety jako zázemí parku. Vložený blok toalet je z monolitického železobetonu, v provedení anti-vandal, pohledový beton se uplatňuje také na vnitřním povrchu kabin. 

Z hlediska dopravy bylo do úpravy parku zahrnuto rozšíření parkovacích míst v ulici Kamarytova a celková rekonstrukce ulice Jana Zábrany. Chodníky pro pěší jsou provedeny v kamenné mozaice, cestičky v parku jsou mlatové, hlavní průchozí tahy jsou částečně v kamenném odseku. Část zpevněných ploch je z velkoformátové kamenné dlažby prorostené travou. 

Projekt vznikl s využitím ARCHICADu.