Létající vila z kontejnerů

Čtvrtek, 14. Červenec 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva. Překlad: Petr Remeš

Ateliér 2A Design loni dokončil překvapivě malý a levný dům, který stojí na malinkém pozemku ve vesnici nedaleko francouzského Rennes. I přes komplikovanost zadání však ve výsledku vznikl takový dům, který nabízí plnohodnotné bydlení.

2A Design, Flying Box Villa – foto © Josué Gillet / 2A Design
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Josué Gillet
Ateliér 2A Design
Světadíl Evropa
Země Francie
Město Orgères
Ulice, číslo 11 Rue de la Mairie
PSČ 35230
Datum realizace 2015
Užitná plocha 125.00m2
Plocha pozemku 160.00m2
Poznámka Foto © Josué Gillet / 2A Design

Jak lze skloubit požadavek na kompletní program rodinné vily s miniauturní parcelou, která je zároveň 1,5 m nad úrovní ulice?

Jakým způsobem můžeme snížit náklady a zkrátit dobu výstavby?

Rozpočet, který máme k dispozici, svou velikostí odpovídá pozemku. Takže je malý!

Požadovaný program je navíc stejně složitý, jako parcela samotná.

Abychom klientovi dokázali co nejlépe vyhovět, rozhodli jsme se použít přepravní kontejnery (od výrobce B3 Ecodesign). Jejich rozměry navíc přesně odpovídaly regulativům, určujícím maximální možné rozměry budovy na tomto pozemku. Celá konstrukce byla prefabrikována v továrně a až poté transportována na místo stavby. To trvalo 3 měsíce a zhruba další tři pak zabraly dokončovací práce.

Projekt je rozdělen do třech úrovní, z nichž má každá přibližně 100 m2. Jejich vzájemná pozice pak vytváří celkový výraz domu. Do takového objemu jsme nyní byli schopni umístit požadovaný kompletní program městské vily.

První úroveň, přízemní, je ponejvíce užitková. Nabízí parkovací plochu pro dvě auta, krytý vstup a technické zázemí, nechybí ani šicí studio a prádelna.

Ve druhém patře a tedy i úrovni zahrady se nacházejí společné prostory. Najdeme zde velkorysý obývací pokoj, což je ústřední místnost domu.

Velkou hmotu objektu odlehčují dvě prosklené fasády. První z nich směřuje na ulici – stává se tak součástí jejího rušného života. Zato ta druhá, také kompletně průhledná, vyhlíží do klidné zahrady. Ta svými malými rozměry může připomínat vnitřní dvůr, soukromý pokoj beze střechy, odkud je krásný výhled na oblohu. Když jsme zde, jsme ukryti před větrem i před zvědavými pohledy sousedů. Takový prostor si pak můžete nejlépe vychutnat při pohodovém odpočinku.

Poslední patro domu ukrývá další soukromou zónu. Pokoj pro rodiče zde přechází do velkorysé střešní terasy, která je možná nejhodnotnějším místem domu. Může totiž sloužit jako takové malé solárium, ale zároveň nabízet skvělý výhled, a to nejen na vesnici, ale až dál, do volné krajiny.

Jedinou možností, jak lze na tak malém pozemku nabídnout dostatek venkovních prostor, je dát obyvatelům domu k užívání i jeho střechu. Abychom mohli zapomenout na fakt, že stavba nemá žádnou vlastní skutečnou zahradu, jsou na terase vysázeny malé, ale živé stromy.

Článek vznikl za podpory společnosti KOMA MODULAR s. r. o.