MACHAR & TEICHMAN navrhli rodinný dům na okraji Prahy s výhledem na les

Úterý, 24. Červenec 2018 - 0:16
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Na jihovýchodním předměstí Prahy vznikl minimalistický rodinný dům od ateliéru MACHAR & TEICHMAN. Architekti dokonale využili sousedství s přírodou a pomocí velkých oken a zastřešené terasy dům otevřeli okolnímu lesu. Dřevo je pak jedním z hlavních prvků vytvářejících atmosféru celé stavby jak v interiéru, tak i exteriéru.

RD Křeslice, MACHAR & TEICHMAN © Peter Fabo
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Pavel Machar, Radek Teichman
Ateliér Machar & Teichman
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha - Křeslice
Datum projektu 2012
Datum realizace 2014
Poznámka

Foto: Peter Fabo

Rodinný dům se nachází na okraji Prahy v nové zástavbě obce Křeslice. Svažitý terén pozemku uzavírá na severní straně Pitkovický potok lemovaný starými duby. Půdorys tvaru “L" přináší do obytného prostoru jak ranní tak pozdně odpolední slunce. Důležitým prvkem domu je průhled od hlavního vstupu a garáže směrem k lesu, do ulice se dům otáčí dřevěným plotem s integrovaným zahradním skladem a brankou na pozemek.

Rozvržení prostor v rámci přízemí reaguje na topografii postupným klesáním úrovně podlahy, což postupně navyšuje světlou výšku místností směrem k hlavnímu obytnému prostoru umístěnému nejblíže lesu. Ložnice v patře včetně hlavní koupelen jsou orientované na východ. Technologicky jde o zděnou stavbu s dodatečným zateplením a železobetonovými stropy. Okna jsou dřevěná, podlahy dubové. Interier je navržen v klidné paletě bílé, dubového a smrkového dřeva. Na dům navazuje kryté sezení s venkovním krbem, odkud je výhled na stromy nad potokem.