Mimosa architekti navrhli rodinný dům v sousedství mikulovského zámku

Čtvrtek, 1. Listopad 2018 - 0:12
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Tradiční materiály, klasická forma, zářivě bílá fasáda pod střechou z bobrovek. Na první pohled nenápadný rodinný dům od pražského ateliéru Mimosa architekti se přirozeně zařadil mezi stávající domky drobného měřítka a opticky doplnil běh čáry ulice Zámecká. V turisticky velmi oblíbeném místě se architektům podařilo vytvořit pro obyvatele domu dostatek soukromí, aniž by stavbu násilně uzavírali před ulicí. Dům se také otevírá do soukromého dvora a poskytuje tak klid i výhledy na mikulovský zámek.

Rodinný dům v Zámecká ulici, Mimosa architekti © Robert Žákovič
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Mimosa Architekti
Spolupracovníci Kateřina Fryzelková
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Mikulov
Ulice, číslo Zámecká ulice
Datum realizace 2017
Plocha pozemku 240.00m2

Atmosféru ulice Zámecká v centru Mikulova vytváří drobné měřítko okolních staveb, pohledy do střech historických domů a výhledy do nedalekého Rakouska, masa mikulovského zámku „za zády“ a v neposlední řadě historie židovské čtvrti, v jejímž srdci se nacházela. Aspirací navrženého domu je využít potenciál unikátní lokality, zajistit dostatek soukromí v turisticky rušném okolí, v těsné vazbě na nejužší historické centrum Mikulova působit samozřejmě a nenápadně, přitom dostatečně jasně odlišit dům od okolní historické zástavby.

Navržený dům účelně využívá celý pozemek velkosti přibližně 240 m2. Otevírá se do dvora intimní velikosti uzavřeného do zídek z místního vápence a cihel. S prostorem dvora je přímo propojen obývací pokoj a „ateliér“, díky vnějšímu schodišti a velkorysé terase pak ložnice.Pro vnitřní prostor domu je určující využití různých výškových úrovní ulice a dvora, propojování vnitřních prostor, otevření do krovu v patře.

Atmosféra solidního zděného domu a k němu připojeného lehkého dřevěného „ateliéru“ je vytvářena rozdílným materiálovým a konstrukčním řešením – dům je zděnou stavbou opatřenou omítkou, ateliér z převážné části dřevostavbou s fasádou z modřínových prken.

Dům je vystavěn z „klasických“ materiálů, od materiálově i formálně obdobných okolních historických staveb jej odlišuje provedení detailů. Formu objektu zjednodušují skryté žlaby, keramické střešní tašky jsou obdobné jako v okolí běžně použité bobrovky, jen s rovnou hranou. Okna jsou bezrámová nebo dřevěná s jednoduchými profily, umístěná v různých hloubkách okenních otvorů.

Prostor dvora je z velké části zpevněný cihelnou terasou a mlatem, okolo zídek jsou vysázeny růže a bylinky.