Moderní bungalov od Ateliéru Kunc Architects pokrývají ručně opalovaná prkna

Pátek, 19. Říjen 2018 - 17:12
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

V malé středočeské obci Neveklov navrhli architekti Michal Kunc a Alžběta Vrabcová rodinný dům inspirovaný skandinávským stylem bydlení. Zvenčí tradičně vypadající jednoduchá stavba se sedlovou střechou v sobě ukrývá útulný, avšak vzdušný interiér moderního bungalovu, který se otevírá až do krovu. Tmavá fasáda z ručně opalovaných modřínových prken se střídá s velkými prosklenými plochami, díky nimž vzniká pocit plynulé návaznosti vnitřních prostor na exteriér. Projekt rodinného domu Neveklov získal nominaci na Českou cenu za architekturu 2018.

Rodinný dům Neveklov, Atelier Kunc architects © Jan Vrabec
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Michal Kunc
Ateliér Atelier Kunc Architects, DMAE Architects
Spolupracovníci Alžběta Vrabcová
Generální dodavatel TFH dřevěné skeletové domy
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Neveklov
Datum projektu 2012
Datum realizace 2017
Užitná plocha 380.00m2
Zastavěná plocha 440.00m2
Plocha pozemku 4 575.00m2

V Ateliéru Kunc Architects věříme, že pravým cílem našeho života je hledání štěstí. Ať už jsme věřící nebo ne, všichni hledáme v životě něco lepšího. Jak to souvisí s domy a architekturou? Stejně jako neexistují ideální lidé nebo dokonale spočitatelné projekty, neexistuje jeden ideální rodinný dům, který může být vhodný pro každého. Existuje jen cesta. Ta naše v Ateliéru Kunc Architects trvá už řadu let: soustředěně hledáme, skicujeme, popisujeme, diskutujeme se sebou a našimi klienty a tvoříme filozofii „rodinného bydlení, které lidem přináší skutečný Domov“. Chceme, aby se v našich domech příjemně a pohodlně žilo. Až pak je to architektura.

Máme za sebou roky a roky práce, mnoho rodinných domů a tisíce hodin rozhovorů, setkání i výměn názorů. Navrhujeme „architekturu zevnitř“. Vytvořili jsme si naši vlastní filozofii bydlení, souhrn pozitivních zkušeností a chytrých nápadů, vydestilovaných z našich předchozích domů a interiérů. Ovšemže tento souhrn sám o sobě nikomu štěstí asi nepřinese. Ale může přinést skvělý výsledek – rodinný dům, který svým obyvatelům dává skutečný pocit Domova. A s ním i štěstí. Protože naše architektura je hlavně o bydlení a bydlení pro nás znamená domov, šťastný domov. Jednou z posledních realizací, která bezezbytku naplňuje náš koncept, je rodinný dům v Křečovicích.

Dům v Neveklově pracuje se základním, archetypálním tvaroslovím rodinného domu se sedlovou střechou. Vnitřek v sobě ovšem ukrývá naprosto současný pohodlný interiér moderního bungalovu, vzdušný prostor plný světla a průhledů do velké zahrady. Kompozičně jde o dvě budovy se stejným sklonem střechy a rozdílnou výškou, lehce od sebe uskočené a spojené proskleným krčkem. Na dvou místech je dům v interiéru otevřený do krovu obloženého bílými prkny, v obývacím pokoji a v koncovém segmentu ložnice, což také umožnilo, aby se podoba domu se sedlovou střechou otiskla do proskleného čela ložnice.

Barevná kompozice domu je velmi minimalistická, vychází z naší dlouholeté inspirace nordic stylem a Skandinávií. Dům je zvenku černý a uvnitř převážně bílý. Barevnost a design vytvářejí detaily a nábytek. Pohodu domu dotváří krb na dřevo a množství polštářů, dek a svíček v lampionech. Dům stojí ve velké staré zahradě - bývalém ovocném sadu. Propojení interiéru s exteriérem velkými okny a terasami je hlavním motivem našeho konceptu rodinného domu, který se stává Domovem. Proto je i tento dům do zahrady komponovaný tak, aby ji minimálně zatížil a časem se stal její nedílnou součástí. Při navrhování jsme hodně mysleli na japonskou filozofii Wabi-sabi, kráse v nedokonalosti. Počítáme s tím, že černá fasáda časem dostane patinu, oprší, dřevěné terasy zestříbrní, doroste tráva a luční kytky. A vše se nádherně propojí a splyne do jednoho organického celku, dům i místo…

Konstrukčně se jedná o dřevostavbu, skeletový systém s instalační předstěnou. Fasády včetně šikmé střechy jsou provedeny starou japonskou technikou, jsou obaleny ručně hloubkově opalovanými modřínovými prkny. Abychom podtrhli minimalistický výraz domu, navrhli jsme skrytý zaatikový žlab. V interiéru jsou na obvodových konstrukcích použita prkna, natřená na bílo, vnitřní příčky jsou sádrokartonové, podlaha litá cementová stěrka, v koupelnách jsou použity stěrky na stěnách, v jedné z koupelen pak černobílé obklady.

Veškerý nábytek jsme navrhli jako vestavný na míru interiéru: jde kombinaci bílých lakovaných MDF a přírodního olejovaného dubu. Drobné, kontrastní detaily jsou černé. V koupelnách jsou zařizovací prvky v matně černém odstínu.