Mosaz jako živá voda

Čtvrtek, 9. Červen 2016 - 0:00
| Napsal:

Architekti z Adins – Van Loovern Architecten přistoupili k projektu modernizace historické budovy nadčasově. Na fasádu domu, která směřuje na hlavní náměstí Grote Markt belgického města Kortrijk, použili mosaz – materiálově ji tak včlenili do stávajícího kontextu města a zároveň se formou nevychýlili od současnosti.

Adins – Van Looveren architecten, Patria – foto © Lennen Descamps
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Tom Adins, Luc Van Looveren
Ateliér Adins – Van Looveren architecten
Světadíl Evropa
Země Belgie
Město Kortrijk
Ulice, číslo Grote Markt 19
PSČ 8500
Poznámka Foto © Lennen Descamps

Historie budovy Patria sahá až do 14. století, ale z té doby zůstaly jen stopy původních středověkých kleneb – po ničivém požáru v 18. století byl zbytek přestavěn na klasický městský palác. Další změny byly provedeny ve 20. století, což mělo za následek složitou strukturu, vyžadující v našem projektu racionalizaci. Současně musela být historická část komplexu pečlivě rekonstruována jako památkově chráněný objekt.

TRANSFORMACE STAVBY

Komplex budov se proměnil v 6 luxusních apartmánů, rohový dům a přízemní komerční prostory. Projekt stále bral v úvahu historický charakter, ale měl také prostor pro kompletně nové části, jako jsou pozoruhodné fasády ze slitiny mědi. Pro zvýraznění nové architektury jsme zvolili mosaz, tvořící společně s bílou omítkou přechod mezi starým a novým. Ačkoli je mosaz tradiční materiál – a reflektuje použití mědi na starých kostelech v okolí – zde se používá moderním způsobem. Během času mosaz zmatní a krásně se promění. Stávající tradiční fasáda byla restaurována a natřena celá na bílo, navíc ji jemně zvýrazňuje architektonické LED osvětlení.

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org